ΒΙΝΤΕΟ: Η Ίντερ θα παίζει στο Champions League και την επόμενη σεζόν

φωτο: EPA-EFE/MATTEO BAZZI

Η ομάδα του Ίντερ και εξασφάλισε επίσημα θέση στους ομίλους των Το Champions League για την επόμενη αγωνιστική περίοδο 2023/2024. Υπενθύμιση ότι οι «νερασουρί» της Μίλαν θα παίξουν τον τελικό του Champions League τη φετινή σεζόν, στην Κωνσταντινούπολη για τον τίτλο στις 10 Ιουνίου, αντίπαλός τους είναι η Μάντσεστερ Σίτι.

Οι παίκτες του κόουτς Σιμόνε Ιντζάγκι στον προτελευταίο γύρο των 37 Σέριε Α. στο σπίτι το ξεπέρασαν Αταλάντα με τελικό σκορ 3:2. Ο σύλλογος από το Μπέργκαμο έμεινε χωρίς κατάταξη στην ελίτ, γιατί έχει τρεις βαθμούς λιγότερους από τη Μίλαν, αλλά και χειρότερο αμοιβαίο σκορ.

Στο σημερινό ματς στο γήπεδο «Τζιουζέπε Μεάτσα», η Ίντερ πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο τρίλεπτο μέσω των Λουκάκου και Μπαρέλα και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 36ο λεπτό, σκόρερ ο Πάσαλιτς.

Ο Λαουτάρο έκανε το 3:1 στο 77' μετά την ασίστ του Μπρόζοβιτς και ο τελικός επίλογος διαμορφώθηκε στο 91' μετά το αυτογκόλ του Ονανά.

Στα υπόλοιπα ματς του προγράμματος του Σαββάτου, η Σπέτσια έχασε πειστικά εντός έδρας από την Τορίνο (0:4), στη συνέχεια η Φιορεντίνα νίκησε τη Ρόμα (2:1), ενώ η Σαλερνιτάνα την κέρδισε με ανατροπή. Ουντινέζε (3:2) από τον εκπρόσωπο της πΓΔΜ Ίλια Νεστορόφσκι που σημείωσε γκολ για την ομάδα από την Ούντινε.