ΒΙΝΤΕΟ: Έπαιξαν με δύο τερματοφύλακες κόντρα στην Μπενφίκα, ο πρόεδρος έκλαψε στο ημίχρονο

Ο Μπελενένσες έπαιξε μόνο με εννέα παίκτες λόγω μεγάλου αριθμού μολύνσεων από κορωνοϊό / Λισαβόνα, Πορτογαλία / 27 Νοεμβρίου 2021 / Φωτογραφία: EPA-EFE / ANTONIO COTRIM

Στην Πορτογαλία, ο αγώνας πρωταθλήματος εκεί έπρεπε απλώς να διακοπεί, στον οποίο η Μπελενένσες εναντίον της Μπενφίκα είχε μόνο εννέα παίκτες στο γήπεδο, δύο εκ των οποίων ήταν τερματοφύλακες, λόγω του οποίου δέχθηκαν επτά γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Ήταν ένας αγώνας 12 γύρων για την πορτογαλική ομάδα, η Μπελενένσες είχε μόνο επτά παίκτες και δύο τερματοφύλακες διαθέσιμους (ο Άλβαρο Ραμάλιο στο τέρμα και ο Ζοάο Μοντέιρο στο γήπεδο), καθώς σχεδόν όλοι οι άλλοι παίκτες του συλλόγου είχαν μολυνθεί από τον κορωνοϊό.

Οι πληροφορίες λένε ότι ο οικοδεσπότης φέρεται να μην μας ζήτησε να αναβάλουμε αυτό το ματς, οπότε ο προπονητής Φιλίπε Καντίντο δεν είχε άλλη επιλογή να παίξει με τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του.

Ήδη στα 24 δευτερόλεπτα του αγώνα, ο γηπεδούχος σημείωσε αυτογκόλ και στο τέλος του πρώτου 45λεπτου η Μπενφίκα προηγείτο με 7:0.

Εκείνη τη στιγμή μια από τις κάμερες κατέγραψε τον πρόεδρο της Μπελενένσες, Ρούι Πέδρο Σοάρες να κλαίει.

Στη συνέχεια χρειάστηκε περισσότερος χρόνος από τον αναμενόμενο για να συνεχιστεί ο αγώνας και ο Μπελενένσες έστειλε μόνο επτά παίκτες στο γήπεδο. Μετά την επανέναρξη του αγώνα, ο Ζοάο Μοντέιρο, ο τερματοφύλακας που αγωνίστηκε αυτή τη φορά χρειάστηκε να φύγει από το γήπεδο λόγω τραυματισμού, οπότε ο γηπεδούχος έμεινε με συνολικά έξι παίκτες, κάτι που ήταν αρκετός λόγος για να τελειώσει η μονομαχία λόγω ανεπαρκούς αριθμού Παίκτες.