ΒΙΝΤΕΟ: Κροατία και Ολλανδία είναι οι πρώτες συμμετέχουσες στο τουρνουά Final Four στο League of Nations

Οι «Τουλίπες» θριάμβευσαν επί του Βελγίου στο Johan Cruyff Arena/Άμστερνταμ, Ολλανδία/25 Σεπτεμβρίου 2022/φωτογραφία: EPA-EFE/Koen van Weel

Διεξήχθησαν οι αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής των ομίλων «1» και «4». Και η διαίρεση στα πλαίσια λεγαιώνα Εθνών, και τώρα ξέρουμε δύο εθνικές ομάδες που θα πάνε Το τουρνουά Final Four, καθώς και δύο που υποβιβάζονται στη Β κατηγορία.

Κροατία πέτυχε εκτός έδρας νίκη με 1:3 Αυστρία, με την οποία κέρδισε μια θέση στον τελικό του διαγωνισμού, αλλά και ώθησε την Αυστρία σε χαμηλότερη βαθμίδα.

Ξεκίνησε καλά για τους Κροάτες, οι οποίοι είχαν ήδη προβάδισμα 0:1 στο έκτο λεπτό και πέτυχαν το γκολ. Modric βοηθούμενος από τον Βλάσιτς. Αλλά μόλις τρία λεπτά αργότερα Baumgartner κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο φέρνει ένα πολύ καλύτερο παιχνίδι από την Κροατία, και αυτό φάνηκε ιδιαίτερα στο 69ο λεπτό όταν Λιβάγια σκόραρε μετά την εξαιρετική ασίστ του Πέρισιτς και οι φιλοξενούμενοι είχαν ξανά το προβάδισμα. Μόλις τρία λεπτά αργότερα έγινε το 1:3 και ο ίδιος σημείωσε το τελικό σκορ Ο Λόβρεν.

Γαλλία στον όμιλο «1» φοβόταν μια πιθανή νίκη του Αυστρία κάτι που θα έφερνε τους σημερινούς παγκόσμιους πρωταθλητές μια μετάβαση σε χαμηλότερη βαθμίδα. Και όσον αφορά το ματς των «τρικολόρ», απογοήτευσαν για άλλη μια φορά τους φιλάθλους τους με την ήττα στο Δανία που πανηγύρισε με τα γκολ του Ντόλμπεργκ и Σκοβ Όλσεν στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολλανδός θα ενταχθεί στους «κύβους» στο τουρνουά F4, που θα διεξαχθεί του χρόνου την περίοδο από 14 έως 18 Ιουνίου. Οι «Τουλίπες» κατέκτησαν την πρώτη θέση στον όμιλο «4», θριάμβευσαν και αυτές Βέλγιο στο Άμστερνταμ με στόχο την Βαν Ντίκε στο 73ο λεπτό στην Γιόχαν Κρόιφ Αρένα.

Η Ουαλία θα παίξει στη Β κατηγορία, εντός έδρας στο Κάρντιφ ηττήθηκε από Πολωνία, και ήταν ο σκόρερ του μοναδικού γκολ Swiderski στο 58' μετά την ασίστ του Λεβαντόφσκι.

Τέσσερις εθνικές ομάδες παλεύουν για τις υπόλοιπες δύο θέσεις στο τουρνουά του Final Four: Ουγγαρία, Ιταλία, Πορτογαλία και Ισπανία. Νέος συμμετέχων στη League "B" είναι το Καζακστάν και την επόμενη έκδοση στη League "C", εκτός από την Εσθονία, θα παίξει και η Λετονία.