ΒΙΝΤΕΟ: Με βάναυση απάντηση οι Κροάτες έστειλαν τον Καναδά με τέσσερα γκολ στα δίχτυα

Ο Μάρκο Λιβάγια ήταν ένας από τους σκόρερ για την Κροατία στη νίκη επί του Καναδά/φωτογραφία: EPA-EFE/Ali Haider

Πρώτη και σημαντική νίκη για την εθνική Κροατίας επί Μουντιάλ στο Κατάρ αφού τη νίκησε με 4:1 Καναδάς.

Τρεις επιλογές στον τελευταίο τρίτο γύρο του ομίλου «F» θα παλέψουν για τις δύο πρώτες θέσεις που οδηγούν στη φάση των 4. Οι Κροάτες είναι στην πρώτη θέση (διαφορά τερμάτων 1:XNUMX) με τέσσερις βαθμούς όσοι Μαρόκο (2: 0), Οι Βέλγοι βρίσκονται στην τρίτη θέση με τρεις βαθμούς (1:2), και ο Καναδάς, που έχασε κάθε ευκαιρία για τη φάση των νοκ άουτ, βρίσκεται στην τελευταία τέταρτη θέση χωρίς βαθμούς.

Ο Καναδάς σόκαρε τον παγκόσμιο αντιπρωταθλητή αμέσως στο ξεκίνημα αφού προηγήθηκε με το γκολ του Αλφόνσο Ντέιβις ήδη στο δεύτερο λεπτό. Στη συνέχεια οι Καναδοί συνέχισαν να πιέζουν και να παίζουν στο αντίπαλο μισό, αλλά δεν υπήρξαν νέες πραγματικές ευκαιρίες. Όσο περνούσε ο καιρός, οι Κροάτες καθιέρωσαν το παιχνίδι τους στη μεσαία γραμμή και έγιναν πολύ πιο επικίνδυνοι.

Σκανδαλώδης δήλωση του προπονητή του Καναδά: Πάμε να γαμήσουμε την Κροατία!

Στο 35' ο Λιβάγια έκανε καλό σουτ, αλλά ο Μπόργιαν επενέβη καλά σε αντίθεση με την επόμενη επίθεση. Ο Πέρισιτς το έχασε Κράμαριτς που χτύπησε στη μακρινή γωνία διαγώνια από την αριστερή πλευρά και ισοφάρισε σε 1:1. Μετά από αυτό το γκολ, η Κροατία πίεσε περαιτέρω τους Καναδούς που υποχωρούσαν και ήδη στο 44ο λεπτό ο Γιουράνοβιτς έκανε ασίστ. Λιβάγια ο οποίος με εύστοχο σουτ από τα 18 μέτρα περίπου νίκησε τον Μπόργιαν με 2:1.

Οι Κροάτες κράτησαν τα πάντα υπό έλεγχο και περίμεναν την κατάλληλη στιγμή για νέα συνειδητοποίηση και αυτό έγινε στο 70ο λεπτό. Βοηθός ήταν ο Πέρισιτς και ο Κράμαριτς ήταν και πάλι ακριβής για να αυξήσει το πλεονέκτημα (3:1). Στις καθυστερήσεις, η Κροατία πέτυχε άλλο ένα γκολ, ο Όρσιτς βγήκε μόνος του μπροστά στον Μπόργιαν, με ανιδιοτέλεια ασίστ στον Mayer για το τελικό 4:1.

Την 1η Δεκεμβρίου είναι οι αγώνες του τελευταίου τρίτου γύρου, από τις 16.00 θα παίξουν Καναδάς - Μαρόκο και Κροατία - Βέλγιο.