ΒΙΝΤΕΟ: Η μεγάλη ανατροπή του Τζόκοβιτς για τα ημιτελικά του Wimbledon

Νέος ημιτελικός στα τουρνουά Grand Slam εξασφάλισε ο Νόβακ Τζόκοβιτς/Φωτογραφία: EPA-EFE/TOLGA AKMEN

Ο καλύτερος Σέρβος τενίστας νοβακ τζοκοβιτς προκρίθηκε στα ημιτελικά του "Γουίμπλεντον"αφού τον νίκησε Γιανίκ Σίνερ με 3:2 (5:7, 2:6, 6:3, 6:2, 6:2).

Στα ημιτελικά της διοργάνωσης του Λονδίνου, ο Τζόκοβιτς θα παίξει με τον καλύτερο της μονομαχίας Ντέιβιντ Γκόφαν – Κάμερον Νόρρι. Το κοινό απόλαυσε τη μονομαχία του Τζόκοβιτς με τον Σίνερ, η οποία ήταν άκρως συναρπαστική.

Ο Τζόκοβιτς άνοιξε καλά το ματς και γρήγορα προηγήθηκε με 4:1. Ο Σέρβος είχε την ευκαιρία να αφαιρέσει για άλλη μια φορά το σερβίς του αντιπάλου, αλλά δεν χρησιμοποίησε το break point και έτσι ο Σίνερ επέστρεψε στο ματς.

Ο Ιταλός εκμεταλλεύτηκε τη στιγμή, επέστρεψε το break και στη συνέχεια μετά από μια μεγάλη μάχη έκανε άλλο ένα και με εξαιρετικό γύρισμα έφτασε στο προβάδισμα 1:0 (7:5).

Με κίνητρο το καλό του παιχνίδι στο πρώτο σετ, ο Sinner συνέχισε το εξαιρετικό του παιχνίδι νωρίς στο δεύτερο σετ. Μετά το πρώτο παιχνίδι που κέρδισε ο Νόβακ με δικό του σερβίς, ο Σίνερ ισοφάρισε, στη συνέχεια έκανε ένα γρήγορο μπρέικ και προηγήθηκε με 2:1.

Η αναγνωρίσιμη «επιστροφή» του Τζόκοβιτς δεν λειτούργησε ούτε σήμερα και έτσι ο Σίνερ γεμάτος αυτοπεποίθηση κέρδισε το δεύτερο σετ - 6:2.

Όμως η έναρξη του τρίτου μέρους του παιχνιδιού άφησε να εννοηθεί η επιστροφή του Νόβακ στο ματς. Ο Σέρβος τενίστας δεν χρησιμοποίησε το πρώτο break point στο δεύτερο παιχνίδι, αλλά πέτυχε στο δεύτερο - στο τέταρτο παιχνίδι, έτσι κέρδισε γρήγορα ένα πλεονέκτημα 4:1 και στη συνέχεια έφερε ήρεμα το σετ στο τέλος - 6: 3.

Ο Σέρβος συνέχισε με έξαλλο παιχνίδι, κέρδισε το επόμενο σετ με 6:2 και ισοφάρισε σε 2:2. Ο Ιταλός δεν είχε καμία ευκαιρία όταν ο Νόβακ έπαιξε στα καλύτερά του, έτσι ο Τζόκοβιτς έφτασε γρήγορα στο επόμενο σετ και θριάμβευσε στα προημιτελικά.