ΒΙΝΤΕΟ | Ο Τζόκοβιτς νίκησε τον «οικοδεσπότη» Ντε Μινόρ για τα προημιτελικά του Australian Open

φωτογραφία: EPA-EFE/JOEL CARRETT

νοβακ τζοκοβιτς έφτασε εύκολα στα προημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν αφού έπεισε σήμερα απέναντι στον γηπεδούχο τενίστα D Minor. Ο Τζόκοβιτς πανηγύρισε τη νίκη με 6:0 με 6:2, 6:1 και 6:2.

Το πρώτο σετ είχε μόνο ενδιαφέρον έως ότου το σκορ έγινε 2:2, ο Τζόκοβιτς στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό και σε κάτι περισσότερο από 15 λεπτά κέρδισε τέσσερα παιχνίδια και έφτασε στο 6:2. Ο Νόβακ έπαιξε στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο σετ, κέρδισε εύκολα το παιχνίδι στο σερβίς του και έφτασε στο μπρέικ για το 2:0. Ο Σέρβος τενίστας δεν σταμάτησε εκεί και έφτασε στο 5:0.

Ο Ντε Μινόρ κατάφερε ακόμα να κερδίσει ένα παιχνίδι πριν ο Τζόκοβιτς προηγηθεί με 6-1. Η εικόνα στο παρκέ δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ, ο Τζόκοβιτς συνέχισε να κυριαρχεί και σημείωσε άλλη μια νίκη.

Στα προημιτελικά, ο Τζόκοβιτς θα παίξει με τον Ρώσο Ρούμπλιοφ, εκείνος ο αγώνας θα γίνει την Τετάρτη, πιθανότατα στις εννέα το πρωί.