ΒΙΝΤΕΟ: Το γερμανικό «κλασικό» ανήκε στην Μπάγερν

Το μεγαλύτερο ντέρμπι του γερμανικού ποδοσφαίρου πήγε στη Μπάγερν Μονάχου / φωτογραφία: EPA-EFE / FRIEDEMANN VOGEL

Η ομάδα της Μπάγερν Μονάχου νίκησε την Μπορούσια Ντόρτμουντ μετά από ανατροπή με 3:2 και το φανταστικό γερμανικό «κλασικό» που έπαιξε για την 14η αγωνιστική της Bundesliga.

Στο απίστευτο ματς στο «Signal Iduna Park» που κράτησε 100 λεπτά, σημειώθηκαν πέντε γκολ και υπήρξαν ανατροπές, πρώτα οι «εκατομμυριούχοι» οδήγησαν τους Βαυαρούς, μετά ήρθε η ισοφάριση και τελικά το ματς να κριθεί από τον καλύτερο σκόρερ του το πρωτάθλημα, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.

Μπάγερν Με τη νίκη ξέφυγε η Μπορούσια και πλέον έχει 34 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τους «εκατομμυριούχους».
Η ανακοίνωση ότι ο αγώνας θα είναι θεαματικός ήταν τα πρώτα εννιά λεπτά στα οποία σημειώθηκαν δύο γκολ. Η Μπορούσια προηγήθηκε με γκολ του Τζούλιαν Μπραντ στο πέμπτο λεπτό, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι ισοφάρισε.

Στο τελείωμα του πρώτου μέρους, ο Κίνγκσλεϊ Κομάν σκόραρε για το προβάδισμα της Μπάγερν με 1:2, αποτέλεσμα με το οποίο έφυγε για διακοπές.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στο 48ο λεπτό, ο Έρλινγκ Χάλαντ φέρνει νέα ισοφάριση. Η καθοριστική στιγμή που έφερε τη νίκη της Μπάγερν συνέβη στο 77ο λεπτό όταν μετά το κόρνερ των Βαυαρών, ο Ματς Χούμελς έπαιξε με το χέρι, μετά τον οποίο ο διαιτητής αφού κοίταξε το βίντεο του VAR έδειξε το λευκό σημείο και ο Λεβαντόφσκι ήταν αξιόπιστος σκόρερ για το τελικό 2:3.