ΒΙΝΤΕΟ | Οι ποδοσφαιρίστριες ηττήθηκαν καθοριστικά από τη Γεωργία

Φωτογραφία: FFM

Η Εθνική Γυναικών της Μακεδονίας έχασε από την επιλογή της Γεωργίας με 3:0 στο πλαίσιο της πρώτης μονομαχίας ελέγχου μεταξύ αυτών των επιλογών που διεξήχθη στην Τιφλίδα.

Η Εθνική Γεωργίας έκανε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο στο οποίο κατάφερε να πετύχει και τα τρία γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε πολύ μεγάλο αγώνα στη μέση του γηπέδου, χωρίς πολλές ευκαιρίες και απειλές μετά τα δύο γκολ. Οι επιλογές του επιλογέα Κιρίλ Ιζόφ είχαν την καλύτερη ευκαιρία στο 8ο λεπτό Βέσα Σέλα. Η Μακεδόνα ποδοσφαιρίστρια βρέθηκε σε μεγάλη ευκαιρία, αλλά στάθηκε άτυχη, χτύπησε μόνο στο δοκάρι από την εστία. Στο 20ο λεπτό Petrushevska μπήκε στη λίστα των σκόρερ, αλλά το γκολ της Μακεδονίας ακυρώθηκε λόγω παράνομου οφσάιντ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Μακεδονία είχε άλλη μια καλή ευκαιρία Ίλσα Μαξούτι. Στο 53ο λεπτό της συνάντησης ο αντίπαλος τιμώρησε τις χαμένες μας ευκαιρίες και κατάφερε να προηγηθεί με 1:0. Μωρό Μάικο ήταν ο σκόρερ του πρώτου γκολ για τη Γεωργία. Ο καπετάνιος Άννα Τσεμίνεβα με δύο γκολ στο 62 . και στο 84' διαμόρφωσε το τελικό 3:0.

Οι δύο αυτές εθνικές ομάδες θα δώσουν τον δεύτερο αγώνα ελέγχου στις 28 Φεβρουαρίου.