ΒΙΝΤΕΟ: Οι ποδοσφαιριστές συνεχίζουν να γράφουν ιστορία, η Μακεδονία θα παίξει στο μπαράζ του Μουντιάλ

Φωτογραφία: ΕΠΑ-ΕΦΕ / ΝΑΚΕ ΜΠΑΤΕΒ

Η εθνική ποδοσφαιρικής ομάδας της ΠΓΔΜ έγραψε νέες επιτυχημένες σελίδες στην ιστορία της και για πρώτη φορά θα παίξει στον προκριματικό του Μουντιάλ του Κατάρ, που θα διεξαχθεί του χρόνου.

Στον τελευταίο αγώνα των προκριματικών στην Εθνική Αρένα «Τόντορ Προέσκι», οι ποδοσφαιριστές νίκησαν με 3:1 την Ισλανδία και κατέκτησαν τη δεύτερη θέση στον όμιλο J, που φέρνει μια θέση στα πλέι οφ.

Οι «Λυγξ» έκοψαν τη μοίρα τους γιατί στον τελευταίο γύρο και το ματς με την Ισλανδία μπήκαν δευτεραθλητές. κατά ένα βαθμό περισσότερο από τη Ρουμανία, και δεν εξαρτήθηκαν από κανέναν, αλλά μόνο η νίκη τους έφερε στο μπαράζ και πέρασαν με επιτυχία αυτή την εξέταση.

Το βάρος της επιτακτικής νίκης δεν έγινε αισθητό στο πρώτο ημίχρονο στο οποίο κυριάρχησε η ομάδα του εκλέκτορα Blagoja Milevski. Από το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή Μάσα οι εκλεκτοί του προπονητή Μιλέφσκι πήγαν προς την εστία του Όλαφσον και η πρώτη απειλή έγινε στο δεύτερο λεπτό. Ο Τραϊκόφσκι από την αριστερή πλευρά μπήκε στην περιοχή του πέναλτι της Ισλανδίας, αλλά το σουτ του τελείωσε κοντά στο τέρμα.

Οι παίκτες έκαναν σπουδαίο ματς και κέρδισαν επάξια / φωτογραφία: Ελεύθερος Τύπος / Ντράγκαν Μιτρέσκι

Στην επόμενη επίθεση, ο Έλμας σούταρε από την άκρη της μεγάλης περιοχής, αλλά ο τερματοφύλακας της Ισλανδίας Όλαφσον πέταξε τη μπάλα στη γωνία. Το επιθετικό παιχνίδι καρποφορεί στο έκτο λεπτό όταν ο Εζτζιάν Αλιόσκι δίνει προβάδισμα στη Μακεδονία.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους οι ευκαιρίες παρατάχθηκαν μπροστά από την εστία του Olafson, αλλά το αποτέλεσμα παρέμεινε αμετάβλητο και στο τελείωμα του πρώτου μέρους η αίθουσα VAR «παρενέβη» και ακύρωσε το γκολ του Τσουρλίνοφ. Ο Αλιόσκι σούταρε από την άκρη της μεγάλης περιοχής, το σουτ του απέκρουσε ο Όλαφσον και ο Τσουρλίνοφ έτρεξε στο ριμπάουντ και έβαλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν σε χιλιοστό οφσάιντ και ο διαιτητής Μάσα δεν αναγνώρισε το γκολ.

Με πειστικό θρίαμβο η Μακεδονία τελειώνει τις προκρίσεις / φωτό: Ελεύθερος Τύπος / Ντράγκαν Μιτρέσκι

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, σοκ στην Εθνική Αρένα «Τόντορ Προέσκι», αφού η μπάλα πετάχτηκε στην περιοχή του πέναλτι του Γκεοργκιέφσκι, ο υψηλότερος στο άλμα ήταν ο Μπγιάρνασον που βοήθησε με το κεφάλι τον Θόρσταϊνσον που δεν είχε κανένα πρόβλημα. για να ισοφαρίσει το σκορ στο 52ο λεπτό.

Το γκολ του Θόρσταϊνσον σόκαρε τον «λύγκα» που στην επόμενη επίθεση θα μπορούσε να γνωρίσει άλλη μια δυσάρεστη έκπληξη, αλλά ευτυχώς η κόντρα των Ισλανδών δεν τελείωσε με συνειδητοποίηση.
Ωστόσο, μετά από λίγα λεπτά, η ομάδα του Μιλέφσκι άρχισε σιγά σιγά να απαλλαγεί από το σοκ και τον φόβο της επανάληψης του σεναρίου από το πρώτο ματς που η Μακεδονία είχε προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά στο τέλος έμεινε χωρίς νίκη. Η πρώτη απειλή για τον Όλαφσον ήρθε στο 60' με σουτ από φάουλ του Μπάρντι, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων ήταν ασφαλής.

Άλιοσκι
Ο Αλιόσκι πέτυχε το πρώτο γκολ της αναμέτρησης / φωτό: ΕΠΑ-ΕΦΕ / ΝΑΚΕ ΜΠΑΤΕΒ

Πέντε λεπτά αργότερα, η Ελίφ Έλμας φέρνει ευφορία στον «Τόντορ Προέσκι». Ο Μπάρντι εστίασε στο πέναλτι της Ισλανδίας, η μπάλα πέρασε στον Αλιόσκι που σούταρε δύο φορές και από τη δεύτερη προσπάθεια η μπάλα ήρθε στον Έλμας που δεν είχε κανένα πρόβλημα να βάλει τη μπάλα στα δίχτυα από λίγα μέτρα και να ξαναβρεί το προβάδισμα.

Στη συνέχεια του αγώνα οι παίκτες «πάτησαν» λίγο, ηρέμησαν τον ρυθμό και τον ρυθμό. Το έργο στο τελείωμα διευκόλυνε ο Γιόχανσον που δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 79' και η Ισλανδία έμεινε με παίκτη λιγότερο.

Το πλεονέκτημα ενός παίκτη παραπάνω, οι παίκτες χρησιμοποίησαν στο 87ο λεπτό όταν ο Ελίφ Έλμας πέτυχε ένα ακόμη φανταστικό γκολ που σφράγισε τη νίκη και οδήγησε τη Μακεδονία στον προκριματικό γύρο του Μουντιάλ του Κατάρ.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ 3: 1 (1: 0)
Εθνική Αρένα «Τόντορ Προέσκι» στα Σκόπια. Συμμετοχές: 17.000. Διαιτητής: Νταβίντε Μάσα (Ιταλία).
Σκόρερ: Αλιόσκι 6`, Έλμας 65` και 87` - Θόρσταϊνσον 54`.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ: Димитриевски, С. Ριστόφσκι (Ζαϊκόφ 90`), Βελκόφσκι, Μουσλίου, Αλιόσκι, Μπάρντι, Κοσταντίνοφ, Έλμας, Τσουρλίνοφ (Ασκόφσκι 64`), Τραϊκόφσκι (Σπιρόφσκι 77`), Μ. Ριστόφσκι (Μιόβσκι 77`)
ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Olafson, Saverson, Gretarson, Bjarnason, Thorarinson, Johansson, b. Bjarnason, Thordardson, Gudmundsson, Gudjohnsen (A. Gudjohnsen 72`), Thorsteinson (Helgason 72`).