ΒΙΝΤΕΟ: Με ανατροπή για επιβίωση στην Πρέμιερ Λιγκ η Έβερτον

φωτογραφία: EPA-EFE / PETER POWELL

Απόψε Έβερτον χρησιμοποίησε τη «μπάλα του αγώνα» για να παραμείνει στην ελίτ, θριάμβευσε εντός έδρας εναντίον Κρυστάλλινο παλάτι (3: 2).

Μετά το πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Φρανκ Λάμπαρντ ήταν αρνητικοί, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2:0 με τα γκολ του Mateta και Ayu.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι έκαναν πλήρη ανατροπή Συγγενείς στα 54, Ριτσάρλισον το 75 και Κάλβερτ-Λέβιν σε 85 λεπτά.

Εκτός από τον αγώνα του Goodison, η Λιντς παρακολούθησε στενά τον αγώνα μεταξύ του Villa Park Άστον Βίλα και Μπέρνλι που στο τέλος ισοφάρισε 1:1.

Οι παίκτες του Στίβεν Τζέραρντ είχαν περισσότερα από το παιχνίδι, δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες, αλλά ο τερματοφύλακας της Μπέρνλι Πόουπ έλαμψε με τις άμυνές του.

Ο Μπουεντία αντέδρασε απρόσεκτα στην περιοχή του πέναλτι πριν την ανάπαυλα, έκανε φάουλ για πέναλτι που κατάλαβε Μπαρνς. Μπουεντία βελτιώθηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με ένα ωραίο γκολ μετά από ασίστ του ΜακΓκίν.

Δεν ήταν πολύ χαρούμενος για αυτό το σημείο Λιντς, αλλά τον αφήνει ακόμα στο παιχνίδι για την επιβίωση. Σε έναν γύρο μέχρι το τέλος της σεζόν, η ασφαλής Έβερτον βρίσκεται στη 16η θέση με 39 βαθμούς, μπροστά από την Μπέρνλι και τη Λιντς που έχουν από 35 η κάθε μία.

Στους τελευταίους 38 γύρους στις 22 Μαΐου, η Μπέρνλι θα συναντήσει τη Νιούκαστλ και η Λιντς θα υποδεχθεί την Μπράιτον. Η ομάδα του Τζέσι Μαρς έχει πολύ κακή διαφορά τερμάτων (40:78) έναντι της Μπέρνλι (33:51).

Τελικά, ένας θρίαμβος για τη Λιντς δεν θα ήταν αρκετός αν η Μπέρνλι πανηγύριζε μπροστά στους φιλάθλους της κόντρα στη Νιούκαστλ.