ΒΙΝΤΕΟ: Έλμας και Νάπολι σοβαρές υποψηφιότητες για το σκουντέτο, «πυροκροτητής» στη Βερόνα

Η Νάπολι έσκασε «πυροβόλα» στη Βερόνα/Φωτογραφία: EPA-EFE/SIMONE VENEZIA

Ο προτελευταίος αγώνας του αρχικού πρώτου γύρου σε Ιταλική Serie A. το έπαιξαν Βερόνα και Νάπολι, και οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με 5:2.

Οι παίκτες του προπονητή Λουτσιάνο Σπαλέτι τόνισαν την υποψηφιότητά τους για την κατάκτηση του Scudetto τη φετινή σεζόν, αν και γνωρίζουν ότι θα βρεθούν σε μια κολασμένη κούρσα με νυν πρωταθλήτρια Μίλαν, Ίντερ, Γιουβέντους, Ρόμα, Λάτσιο, Αταλάντα..

Εκτέλεσε για τους Ναπολιτάνους από το 68ο λεπτό η Εθνική πΓΔΜ Ελίφ Έλμας ως αναπληρωματικός της Κβαρατχελιάς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 29' μέσω του Lasagna και ο Γεωργιανός Kvaratshelia ισοφάρισε στο 37' και πριν την ανάπαυλα ο Όσιμεν φρόντισε για το ελάχιστο θετικό της Νάπολι.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ανρί έφερε νέα ισοφάριση στο ματς και στη συνέχεια ξανά το φαβορί αυτού του αγώνα μπήκε στο προσκήνιο με νέα σειρά γκολ, δηλαδή η αντίσταση των γηπεδούχων έσπασε μετά τα γκολ του Ζιελίνσκι. Lobotka και Politano.

Στον δεύτερο γύρο, η Νάπολι θα επισκεφθεί τη Μόντσα, που την περασμένη σεζόν προκρίθηκε στη Serie A, ενώ η Βερόνα θα παίξει με την Μπολόνια.