ΒΙΝΤΕΟ: «Δύο σε ένα» του Ολίμπικο, του πρωταθλητή γόνατων στη Ρώμη

Η πρώτη ήττα της thisντερ αυτή τη σεζόν στη Serie A / Ρώμη, Ιταλία / 16 Οκτωβρίου 2021 / Φωτογραφία: EPA-EFE / CLAUDIO PERI

Οι παίκτες της Λάτσιο κέρδισαν την Interντερ με 3: 1 (0: 1) στον αγώνα ντέρμπι του όγδοου γύρου στην ιταλική Serie A.

Οι "νερατζούρι" προηγήθηκαν στο 12 'με το γκολ του Περίσιτς από το σημείο του πέναλτι. Προηγουμένως, ο Χισάι είχε επαφή με τον Μπαρέλα στην περιοχή πέναλτι της Λάτσιο, η οποία ήταν αρκετή για τον διαιτητή Μασιμιλιάνο Ιράτι να δείξει το άσπρο σημείο. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δεν υπήρξε καμία αλλαγή στο αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο δόθηκε πέναλτι για τη Λάτσιο, που μετέτρεψε τον Ιμόμπιλε σε γκολ στο 64 'στο γήπεδο "Olimpico" της Ρώμης.

Ο Πάτρικ χτύπησε τη μπάλα με το κεφάλι μετά από ένα κόρνερ, το οποίο στη συνέχεια χτύπησε στο χέρι του Μπαστόνι, το οποίο επιβεβαιώθηκε από την αίθουσα VAR.

Στο 81 'η Λάτσιο προηγήθηκε μέσω του Φελίπε Άντερσον. Προηγουμένως, ο Ντιμάρκο παρέμεινε ξαπλωμένος στο χορτάρι, οι παίκτες της Λάτσιο συνέχισαν τη δράση, ο Ιμόμπιλε σούταρε, ο Χαντάνοβιτς αμύνθηκε και ο Φελίπε Άντερσον χρησιμοποίησε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο πρώτο λεπτό της παράτασης στο δεύτερο ημίχρονο, η Λάτσιο είχε φάουλ από τη δεξιά πλευρά, ο Φελίπε Άντερσον είχε υπέροχη σέντρα και ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς Σάβιτς ήταν ο υψηλότερος στο άλμα και έθεσε τον τελικό επίλογο.

Αυτή είναι η πρώτη ήττα της Interντερ τη φετινή σεζόν, ενώ η Λάτσιο έφτασε στον τέταρτο θρίαμβό της. Νωρίτερα, η Spezia νίκησε τη Salernitana 2: 1 μπροστά στους οπαδούς της.