ΒΙΝΤΕΟ: Ο Ντόντσιτς οδήγησε το Ντάλας σε «μπρέικ» στη Μινεάπολη και θρίαμβο στους τελικούς της Δύσης

Ο Λούκα Ντόντσιτς (Ντάλας Μάβερικς) στον αγώνα με τη Μινεσότα/φωτογραφία: EPA-EFE/CRAIG LASSIG

Στον πρώτο αγώνα του τελικού στο Δυτική Διάσκεψη στο NBA League μπασκετμπολίστες του Ντάλας θριάμβευσε στο δρόμο κατά Μινεσότα με 108:105 (33:27, 29:32, 21:23, 22:26) και προηγήθηκε με 1:0 στη σειρά χάρη στον εξαιρετικό Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος σημείωσε σχεδόν τους μισούς από τους 33 πόντους του στο καθοριστικό δεκάλεπτο. .

Στη συνάντηση, που έγινε κυρίως σε μια κάπως μεγαλύτερη πρωτοβουλία της Μινεσότα, σταμάτησε στο τελευταίο τρίμηνο. Καθώς ξεκίνησε το καθοριστικό κομμάτι, φάνηκε ότι το μομέντουμ ήταν με την πλευρά των γηπεδούχων (89:84), οι οποίοι πάλεψαν να σταματήσουν τον Ίρβινγκ στο πρώτο ημίχρονο, όπου σημείωσε 24 πόντους. Και τότε ο Ντόντσιτς έδειξε γιατί είναι ένας από τους καλύτερους μπασκετμπολίστες στον κόσμο.

Με ένα σερί 7-0, ανέτρεψε τελείως το ρεύμα του αγώνα στη Μινεάπολη και το Ντάλας πήρε τον έλεγχο. Οι Τίμπεργουλβς δεν μπορούσαν να χτυπήσουν τίποτα. Το σερί του Ντάλας έληξε 15:0 και την τελευταία ώρα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +8 με επτά λεπτά πριν – 97:89. Ωστόσο, το δράμα δεν τελείωσε εκεί. Ακολούθησε νέα σειρά, αυτή τη φορά για τους οικοδεσπότες. Στις πτέρυγες των Τάουνς και Έντουαρντς, η Μινεσότα κατεύθυνε σερί 13:1 και προηγήθηκε με 102:98 με 3:37 λεπτά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Και πάλι, ο Ντάλας είχε μια απάντηση. Όταν έπρεπε, εμφανίστηκε ξανά ο Ντόντσιτς. Ο Σλοβένος και η Ουάσιγκτον έκαναν σερί 8:0 για νέο προβάδισμα για το Ντάλας (106:102). Στη συνέχεια, οι Mavericks ανέβασαν την άμυνα. Η Μινεσότα πέτυχε μόλις ένα γκολ από πεδίο στα τελευταία τριάμισι λεπτά. Και αυτό στον Ναζ Ριντ για 104:106 με 11 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Στη συνέχεια ο Ίρβινγκ πέτυχε και τις δύο βολές στην επόμενη επίθεση του Ντάλας (108:104). Στη συνέχεια, ο Κόνελι μειώθηκε στο μισό από τη γραμμή στην άλλη πλευρά και στο τέλος ο Τάουνς έχασε ένα τρίποντο για να βάλει τέλος στις τελευταίες ελπίδες των γηπεδούχων οπαδών.

Εκτός από τους 33 πόντους (15 στο 4/4), ο Ντόντσιτς σημείωσε οκτώ ασίστ και έξι ριμπάουντ, ο Ίρβινγκ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 πόντους, ενώ ο ΜακΝτάνιελς ήταν πρώτος στη λίστα των σκόρερ της Μινεσότα με 24 πόντους. Ο Έντουαρντς είχε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και οκτώ κλεψίματα, ενώ ο Τάουνς είχε 16 πόντους σε κακό ποσοστό σουτ (6/20).

Το επόμενο παιχνίδι του προγράμματος είναι το βράδυ μεταξύ Παρασκευής και Σαββάτου από τις 02.30:XNUMX.