ΒΙΝΤΕΟ: Ο Μπάτσα ξέρει πώς να κερδίσει ακόμη και χωρίς τον Μέσι

Ο μέσος της Μπαρτσελόνα, Frenkie De Jong (C), σκοράρει το 08962548-0 κατά τη διάρκεια του αγώνα της Ισπανικής LaLiga Primera Division που διεξήχθη με την Elche CF. στο στάδιο Martinez Valero στο Elche, Αλικάντε, Ισπανία, 1 Ιανουαρίου 24. EPA-EFE / Manuel Lorenzo

Οι παίκτες της Βαρκελώνης γιόρτασαν την επίσκεψη της Έλτσε με 0: 2 στον 20ο γύρο της La Liga και πλησίασαν τη δεύτερη θέση της Ρεάλ Μαδρίτης στο τραπέζι.
Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη στη Βαρκελώνη στη La Liga, και οι Καταλανοί ήρθαν στην επιτυχία χωρίς τον καλύτερο παίκτη τους Lionel Messi, ο οποίος έχει ανασταλεί.

Η απόφαση της απουσίας του Μέσι ήταν ο Φράνκι ντε Τζονγκ ο οποίος στο 39ο λεπτό μετά το σουτ του Γκρίιζμαν, κυριολεκτικά από τη γραμμή τέρματος έβαλε την μπάλα στο δίχτυ του Έλε.
Το τελικό αποτέλεσμα τέθηκε στο 89ο λεπτό όταν ο Ricky Pudge χρησιμοποίησε τη βοήθεια του De Jong και νίκησε τον τερματοφύλακα της Elche.
Μετά από αυτή τη νίκη, η Μπαρτσελόνα είναι τρίτη στο τραπέζι με 37 πόντους, τρεις λιγότερες από τη Ρεάλ Μαδρίτης και επτά λιγότερες από τον ηγέτη Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία έχει δύο λιγότερα παιχνίδια.