ΒΙΝΤΕΟ: «Σε μάχη σώμα με σώμα» η Μπάγερν στο Champions League, η σειρά Μανέ-Σανέ είναι τρομερή

Η Μπάγερν συνεχίζει να είναι αποτελεσματική στην Bundesliga/φωτογραφία: EPA-EFE/LEONHARD SIMON

Οι ποδοσφαιριστές του Μπάγιερν Μονάχου την χτύπησαν Βικτόρια Πλζεν με 5:0 στον αγώνα του τρίτου γύρου του ομίλου «Γ» στην Το Champions League. Η Μπάγερν δικαίωσε εύκολα τον ρόλο του φαβορί κόντρα στους Τσέχους και σημείωσε κανονικά μια πειστική νίκη, και για τρίτη φορά αυτή τη σεζόν χωρίς να δεχτεί γκολ.

Σε κάτι παραπάνω από 20 λεπτά αγώνα ήταν ήδη 3:0 για τους Βαυαρούς. Πέτυχε το πρώτο γκολ στο έβδομο λεπτό Λέρο Σέιν – Ο Γερμανός τράβηξε την μπάλα προς την αντίπαλη εστία και σούταρε δυνατά από την άκρη του πέναλτι και ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων ήταν ανίσχυρος.

Σεργκ Γκναμπρί μόλις έξι λεπτά αργότερα, με ασίστ του Γκορέτκα, διπλασίασε το πλεονέκτημα των γηπεδούχων. Ήταν επόμενος στη λίστα των σκόρερ Sadio Mane – με λίγη τύχη ο γρήγορος παίκτης της Μπάγερν ντρίμπλαρε σχεδόν όλη την άμυνα της Βικτόρια και τελείωσε τη σόλο δράση με εύστοχο σουτ για το 3:0.

Η Μπάγερν θα μπορούσε να πετύχει και τέταρτο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά το γκολ του Τζαμάλ Μουσιάλα ακυρώθηκε μετά από αντίδραση από την αίθουσα του VAR. Όμως μόλις πέντε λεπτά μετά την επιστροφή των παικτών στον αγωνιστικό χώρο μετά την ανάπαυλα, ο Σανέ τράνταξε για άλλη μια φορά τα δίχτυα της τσέχικης ομάδας.

Στο 58' ήταν μεταξύ των σκόρερ Έρικ Μαξίμ Τσούπο-Μότινγκ, που πήρε ευκαιρία από τον πάγκο, και για άλλη μια φορά βοηθός ήταν ο Γκορέτκα. Μετά από τρία παιχνίδια, η Μπάγερν έχει ισάριθμες νίκες, ενώ η Βικτόρια είναι χωρίς βαθμούς στον εξαιρετικά δυνατό όμιλο C, στον οποίο βρίσκεται ακόμα Ίντερ и Βαρκελώνη.

Ακόμη ένας αγώνας διεξήχθη στη Λίγκα, στον όμιλο «Δ». Μασσαλία που μέχρι στιγμής είχε δύο ήττες τον κέρδισε αναπάντεχα πειστικά Αθλητικό (4:1). Οι Πορτογάλοι, που ξεκίνησαν με δύο νίκες, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στη σεζόν, αν και ξεκίνησαν καλά με γκολ στο πρώτο λεπτό. Τρινκάο.

Ακολούθησε ανατροπή για τους Γάλλους, οι οποίοι σε τρία λεπτά προηγήθηκαν με τα γκολ του Σάντσες и Χάριτ. Τα προβλήματα για τους φιλοξενούμενους έγιναν μεγαλύτερα όταν ο Άνταν δέχθηκε κόκκινη κάρτα. Οι γηπεδούχοι το χρησιμοποίησαν για άλλα δύο γκολ, τα οποία πέτυχαν Μπαλέρντι и Μπέμπα.