ΒΙΝΤΕΟ: Προημιτελικός της Άρσεναλ στο Λιγκ Καπ, χαρούμενα πέναλτι για Τσέλσι και Σάντερλαντ

Η Άρσεναλ δικαιώνει το φαβορί της Emirates απέναντι στη Λιντς / Λονδίνο, ΗΒ / 26 Οκτωβρίου 2021 / Φωτογραφία: EPA-EFE / Facundo Arrizabalaga

Απόψε μάθαμε τους πρώτους επιβάτες στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ Αγγλίας, είναι οι ομάδες της Άρσεναλ, της Τσέλσι και της Σάντερλαντ.

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα απέκλεισε τη Λιντς με 2-0 στη φάση των 55 στο Emirates Stadium του Λονδίνου. Σκόρερ ήταν ο Τσέιμπερς στο 69' μετά την προσθήκη του Πέπε και ο Νκέτια στο XNUMX'.

Η Τσέλσι πανηγύρισε περισσότερο από το αναμενόμενο κόντρα στη Σαουθάμπτον, πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Χάβερτς έφερε πλεονέκτημα για τους «μπλε» του Λονδίνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο γήπεδο «Στάμφορντ Μπριτζ» του Λονδίνου μέσω του Άνταμς. Βρήκαμε τον νικητή στη σειρά των πέναλτι στην οποία η Τσέλσι ήταν καλύτερη με 4:3. Ο Μάουντ ήταν άστοχος με τους γηπεδούχους, και στην αντίθετη πλευρά, οι Γουόλκοτ και Σμόλμπον δεν κατάλαβαν τα σουτ τους από το λευκό σημείο.

Επίσης τα πέναλτι ήταν χαρούμενα για τη Σάντερλαντ που ως φιλοξενούμενος με 3:0 από τη διοργάνωση έδιωξε την ΚΠΡ, και τα δίχτυα ήταν ακόμα στο κανονικό 90λεπτο.

Οι υπόλοιποι πέντε προημιτελικοί αγώνες θα διεξαχθούν την Τετάρτη (27 Οκτωβρίου): Στόουκ Σίτι - Μπρέντφορντ, Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Σίτι, Λέστερ Σίτι - Μπράιτον, Μπέρνλι - Τότεναμ και Πρέστον - Λίβερπουλ.