ΒΙΝΤΕΟ: Οι Αμερικανοί απέκλεισαν το Ιράν, ο Πούλισιτς προγραμμάτισε αγώνα για τη φάση των XNUMX με την Ολλανδία

Ο Christian Pulisic έφερε θρίαμβο για τις ΗΠΑ ενάντια στο Ιράν/Al Thumama, Κατάρ/29 Νοεμβρίου 2022/φωτογραφία: EPA-EFE/JOSE SENA GOULAO

Ολοκληρώθηκε ο τελευταίος τρίτος γύρος στον όμιλο «Β». Μουντιάλ στο Κατάρ, η εθνική ομάδα του Αγγλία δεν επέτρεψε καμία έκπληξη και τον νίκησε με 3:0 Ουαλία.

Τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, Ράσφορντ σκόραρε δύο φορές στο 50ο και στο 68ο λεπτό, και ένα γκολ ήταν έργο του Foden σε 52 λεπτά.

Οι Άγγλοι κατέκτησαν την πρώτη θέση στον όμιλο με επτά βαθμούς, πριν την επιλογή του ΗΠΑ που τον νίκησε στον απευθείας διαγωνισμό για τη δεύτερη θέση του ομίλου Ιράν με 1:0.

Το γκολ για τους Αμερικανούς πέτυχε ο παίκτης της Τσέλσι, Πούλισιτς στο 38ο λεπτό, μετά από ασίστ του Dest.

Γνωστός είναι και ο πρώτος γύρος των 3 ζευγαριών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, οι ποδοσφαιριστές των ΗΠΑ ως δευτεραθλητές στον όμιλο «Β» θα παίξουν με τον πρώτο όμιλο «Α», την Ολλανδία, στις XNUMX Δεκεμβρίου.

Στις 4 Δεκεμβρίου οι Άγγλοι ως πρώτος όμιλος «Β» θα αναμετρηθούν με τον δεύτερο όμιλο «Α», τη Σενεγάλη.