ΒΙΝΤΕΟ | Η Αλ Χιλάλ ζάλισε τη Φλαμένγκο και έφτασε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων

Φωτογραφία: EPA-EFE/Mohamed Messara

Στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Συλλόγων έφτασαν οι ποδοσφαιριστές της Αλ Χιλάλ αφού αιφνιδίασαν τη βραζιλιάνικη Φλαμένγκο στον ημιτελικό και πανηγύρισαν με 3:2.

Ο εκπρόσωπος της Σαουδικής Αραβίας πήρε επάξια τη νίκη και πέτυχε το πρώτο γκολ μετά από μόλις τέσσερα λεπτά αγώνα Αλ Ντεσάρι από πέναλτι. Η Φλαμένγκο ισοφάρισε Pedro στο 20ο λεπτό.

Το ένατο λεπτό της παράτασης σημειώθηκε όταν ο Αλ Ντεσάρι σκόραρε ένα ακόμη πέναλτι για να αποκαταστήσει το προβάδισμα της Αλ Χιλάλ από το 2:1. Vito 20 λεπτά πριν το τέλος αυξήθηκε σε 3:1 και το τελικό 3:2 διαμόρφωσε ο Πέδρο στο 91ο λεπτό.

Στον τελικό, η Αλ Χιλάλ θα παίξει με τους καλύτερους του ημιτελικού αγώνα μεταξύ Ρεάλ Μαδρίτης και Αλ Αχλί.