Σε μια φανταστική ατμόσφαιρα η Βαρντάρ νίκησε την Παρτιζάν για την πρώτη νίκη στη SEHA

Φωτογραφία: RK Vardar

Η ομάδα του Βαρντάρ έφτασε στην πρώτη της νίκη στο SEHA league αφού νίκησε απόψε την Παρτιζάν με 31:26.

Ο Βαρντάρ θεωρούνταν φαβορί πριν την έναρξη του αγώνα και δικαίωσε αυτόν τον ρόλο στο γήπεδο. Στο ματς επικρατούσε αβεβαιότητα, αλλά στις καίριες στιγμές η Βαρντάρ έδειξε την ποιότητά της και κέρδισε.

Ο πέντε φορές πρωταθλητής έδειξε την εμπειρία του σε αυτή τη διοργάνωση, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος η Βαρντάρ επέβαλε ρυθμό και στο 19' προηγήθηκε με 12:8, ωστόσο με τα λάθη στην άμυνα και τον εξαιρετικό αντίπαλο τερματοφύλακα, η Παρτιζάν κατάφερε να επανέλθει με αποτελέσματα.

Η Παρτιζάν έπαιξε καλά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με ένα σερί 4:1 έφτασε στο ισόπαλο 19:19. Διατήρησαν την αβεβαιότητα μέχρι το 42ο λεπτό. Ο στρατηγός της Βαρδάρης, Βλάντο Νεντανόφσκι ζήτησε τάιμ-άουτ και η Βαρντάρ άρχισε να χτίζει ένα πιο σοβαρό πλεονέκτημα που δεν το άφησε μέχρι το τέλος.

Μανάσκοφ ήταν ο πιο αποτελεσματικός με εννέα γκολ, Ταλέσκι έβαλε εφτά όπως είχε και Στοΐλοφ. Ήταν εξαιρετικός και στο γκολ Μάρτιν Τομόφσκι με 14 αποκρούσεις.

Έπρεπε να επαινεθούν και οι «Επιτροπές», καθώς σπάνια σε αγώνα πρωταθλήματος SEHA, ήταν σε μεγάλους αριθμούς και δημιούργησαν φανταστική ατμόσφαιρα.