Ο Βαρντάρ δεν επέτρεψε για δεύτερη φορά να αιφνιδιαστεί από την Τικβές

Φωτογραφία: RK Vardar

Η ομάδα της Βαρντάρ κατάφερε να πανηγυρίσει στον αγώνα με την Τικβές με 29:25 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της χάντμπολ Superleague.

Για τη Βαρντάρ αυτή ήταν η έβδομη σερί νίκη και μαζί της πήραν εκδίκηση στον σημερινό αντίπαλο για την ήττα πριν από δύο μήνες στο Καβαντάρτσι, που θα μπορούσε να τους στοιχίσει ακριβά στη μάχη για τον τίτλο. Η Βαρντάρ είχε προβλήματα, αλλά κατάφερε να τα λύσει και με καλύτερο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο να κερδίσει.

Η Βαρντάρ είχε συνεχώς το πλεονέκτημα στο πρώτο μέρος, πρώτα με τρεις βαθμούς ξεκινώντας από το όγδοο λεπτό, και στη συνέχεια προηγήθηκε με +4 επτά λεπτά πριν το τέλος. Στο τέλος του πρώτου μέρους, η Tikvesh ανέβασε το επίπεδο του αγώνα και έφτασε στο μείον ένα.

Ήταν σφιχτό μέχρι το δέκατο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου και στη συνέχεια η Βαρντάρ με σκορ 20:19 έκανε σερί 4:1 και προηγήθηκε με 24:20. Οι φιλοξενούμενοι από το Καβαδάρτσι δεν είχαν δυνάμεις να επιστρέψουν στο ματς, οπότε έπρεπε να αποδεχτούν την ήττα.

Με αυτόν τον θρίαμβο, η Βαρντάρ στάθηκε προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 27 βαθμούς και θα παραμείνει εκεί τουλάχιστον μέχρι την αυριανή επίσκεψη της Eurofarm Pelister κόντρα στην Οχρίδα. Απομένουν άλλοι τέσσερις γύροι μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος.