Ο Βαρντάρ στους «μύες» νίκησε την Αλκαλοϊδ

Martin Tomovski/Φωτογραφία: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Με δύσκολη νίκη επί της Αλκαλοϊδ 24:22 ξεκίνησαν την υπεράσπιση του τίτλου του ιωβηλαίου 50ου τουρνουά χάντμπολ Στρούγκας οι αθλητές της Βάρνταρ. Οι «Βαρντάρ» σφράγισαν τη νίκη στο τελευταίο λεπτό σε ένα ματς που έδειξε ότι η Αλκαλοϊντ με επικεφαλής τον Κίριλ Λαζάροφ από τον πάγκο θα παίξει σημαντικό ρόλο τη νέα σεζόν.

Οι «κοκκινόμαυροι» ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, με κορυφαίο τον εξαιρετικό τερματοφύλακα Μάρτιν Τομόβσκι, προηγήθηκαν και στο 16ο λεπτό πέτυχαν τα διπλάσια γκολ από την Αλκαλοϊδ (10:5).

Στη συνέχεια όμως υπήρξε τεράστια πτώση στο παιχνίδι της ομάδας Βαρντάρ και οι νεαροί αθλητές της Αλκαλοϊδ το χρησιμοποίησαν για να επιστρέψουν στο παιχνίδι και στο τέλος του ημιχρόνου επέτρεψαν στον αντίπαλο να πετύχει μόνο δύο γκολ (12:10).

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε ισοπαλία μέχρι το τελευταίο σφύριγμα των κριτών και ο Αλκαλόντ το άνοιξε με σερί 0:3 για το πρώτο προβάδισμα. Μετά το 40ο λεπτό, η Βαρντάρ κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα, μετά την οποία η μέγιστη αβεβαιότητα επικράτησε στο τελευταίο λεπτό.

Σε κάθε mini-run από μια ομάδα απαντούσε η άλλη ομάδα με το δικό της mini-run και το πλεονέκτημα κυμαινόταν από ένα έως τρία γκολ.

Στο τελευταίο λεπτό η Αλκαλοϊδ μπήκε με ένα γκολ έλλειμμα (23:22) και επιτέθηκε για να ισοφαρίσει. Ο Λαζάροφ ζήτησε τάιμ άουτ, αλλά οι νεαροί χαντμπολίστες της Αλκαλοϊδ έκαναν θραύση, μετά την οποία ο αρχηγός των «κοκκινόμαυρων» Στογιάντσε Στοίλοφ έβαλε τέλος στο παιχνίδι με γκολ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Έλαμψε στο τέρμα ο αντιπροσωπευτικός τερματοφύλακας Μάρτιν Τομόβσκι με 16 αποκρούσεις και επιπλέον πέτυχε και δύο γκολ. Ο Φίλιπ Ταλέσκι ​​σημείωσε επτά και οι Στοίλοφ και Καραπαλέφσκι από 3 για τη Βαρντάρ, ενώ για την Αλκαλοϊδ ξεχώρισαν οι Μίτεφ και Στοίκοβιτς με τέσσερα γκολ και ο Μπλαγκόιτσε Τραϊκόφσκι είχε 14 αποκρούσεις στο τέρμα.