Vardar χωρίς τελικό στο "Super Globe"

facebook.com/ihf.info/

Μετά το θρίαμβο στους προημιτελικούς πάνω από τον Αλ Μουντάρ, σήμερα στον ημιτελικό αγώνα του ανεπίσημου Παγκόσμιου Πρωταθλήματος Ομίλου, ο Βαρντάρ έχασε από την ομάδα του Κιέλ με 30:34.

Ένας ισότιμος στόχος παίχτηκε στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα, και ο Κίελ ήταν η ομάδα που κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τη διαφορά δύο γκολ (3: 5), αλλά οι «κόκκινοι-μαύροι» επέστρεψαν γρήγορα μέσω των Skube και Shishkarev, για το αποτέλεσμα να ισοσταθμιστεί ξανά στις 5: 5 στο ένατο λεπτό της μονομαχίας. Υπήρξε μια αλλαγή στο γκολ από τον πρώτο αγώνα, οπότε ο Khalifa Gedban ξεκίνησε ως εκκινητής. Παρακολουθήσαμε ένα γρήγορο παιχνίδι από τον αντίπαλο, ενώ ο Vardar έπαιξε ήρεμα στην επίθεση.

Με το γκολ του Cupic στο 14ο λεπτό, ο πίνακας αποτελεσμάτων εξισορροπήθηκε ξανά (8: 8), ενώ ο Gorbok κατάφερε να δώσει στον Vardar ένα προβάδισμα 10: 9 με το πρώτο του γκολ, αφού χτύπησε το κενό γκολ του Kiel.

Παρακολουθήσαμε μια περίοδο πέντε λεπτών κατά την οποία ο Vardar έχασε από τρία γκολ, αφού ο Gedban έφτασε στην τέταρτη άμυνα του, οι συμπαίκτες του ανταμείβουν αυτό με το γκολ του Gorpishin, για πρώτη φορά είχαμε μια θετική διαφορά τριών γκολ (14:11).

Όμως, το πλεονέκτημα έλιωσε γρήγορα, δύο εύκολα γκολ επιτράπηκαν στην αντεπίθεση, ενώ στην επίθεση οι παίκτες του Pisonero είχαν μια λύση, και ο Kiel σχεδόν σε κάθε μία από τις επιθέσεις του τιμωρήθηκε με ίσο 14:14. Ο Ντιμπίροφ ανέκτησε το πλεονέκτημα, αλλά η Bilik ήταν ένα αξεπέραστο αίνιγμα για την άμυνα του Βαρδάρ, ήταν απλώς ασταμάτητο, οι Γερμανοί μπήκαν σε μια σειρά από 0: 3 και πήραν το προβάδισμα με 15:17. Το κράτησαν αυτό θετικό μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, όταν πήγαν διακοπές με αποτέλεσμα 17:19.

Ο Βαρδάρ δεν έδρασε πολύ καλά στην άμυνα, ενώ στην επίθεση φαινόταν να «διαβάζεται», οπότε ήταν δύσκολο για εμάς να σπάσουμε την άμυνα των δημοφιλών «ζέβρες».

Ο εκπρόσωπός μας δεν κατάφερε να πετύχει πέναλτι και να το μειώσει σε ένα μόνο γκολ αρνητικό, οπότε ο Kiel μέσω του Landin (ο οποίος ανακηρύχθηκε ο καλύτερος παίκτης μετά τον αγώνα) τιμωρεί για ένα νέο θετικό με διαφορά τριών γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο, δύο πέναλτι δεν χρησιμοποιήθηκαν μέσω του Cupic, δηλαδή ο Landin υπερασπίστηκε τα σουτ του και ο αντίπαλος ως "μηχανή" γέμισε μόνο το δίχτυ των τερματοφύλακα του Vardar, με το γκολ του Ekberg να έχει ήδη πετύχει ένα πειστικό 20:26. Ο αγώνας πέρασε εκτός ελέγχου για τον Vardar, ο Landin έφτασε στην όγδοη άμυνα του και ο Kiel είχε προβάδισμα 20:29 σε 45 λεπτά.

Ο νικητής αυτής της ημιτελικής μονομαχίας αργά έφτασε, ο "κόκκινος και μαύρος" δεν σημείωσε πολλά γκολ και ο Κίελ διατήρησε ένα μεγάλο πλεονέκτημα. Προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά ο Kiel είχε μεγάλο προβάδισμα, οπότε ο νικητής αποφασίστηκε απλά. Μέχρι το τέλος, καταφέραμε να μειώσουμε και να καταλήξουμε με μια αξιόλογη ήττα.

Οι καλύτεροι σκόρερ στο Vardar ήταν ο Dibirov, ο Cupic και ο Siskarev με πέντε γκολ το καθένα και στην αντίθετη πλευρά εννέα γκολ ήταν το έργο του Bilik, έξι σημειώθηκαν από τον Ekberg.

Vardar: Kukulovski, Dimitrioski, Kristpnas 3, Sikoshek Pelko 3, Dissinger 2, Atman 2, Skube 2, Gedban, Cupic 5, Dibirov 5, Gorbok 1, Shishkarev 5, Gorpishin 2, Kugis, Kizic.

Υπάρχει ακόμα ο αγώνας για την τρίτη θέση στο τουρνουά, ο Vardar περιμένει τον ηττημένο από τον αγώνα Barcelona (Spain) -Al Wahda (Saudi Arabia).