Ο Ούγγρος τενίστας Valkuz από την πρόκριση στο κύπελλο νικητών του τουρνουά στα Σκόπια

φωτογραφία: Igor Panevski

Μάτε Βαλκούζ από την Ουγγαρία είναι ο νικητής της φετινής έκδοσης του Μακεδονικό Όπεν 2023 αφού νίκησε τον πέμπτο σπόρο στον τελικό Francisco Komesana από την Αργεντινή με 2-0 σε σετ (6:3 και 6:4) σε αγώνα που κράτησε 101 λεπτά. Για τον Valkuz, αυτός είναι ο πρώτος θρίαμβος στο τουρνουά πρόκλησης.

Βασικές στον αγώνα ήταν οι μπάλες «break» που χρησιμοποίησε ο Ούγγρος τενίστας. Παρεμπιπτόντως, ο Valkuz ξεκίνησε το τουρνουά στα προκριματικά και πέτυχε επτά νίκες σε επτά αγώνες σε επτά ημέρες.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με ισοπαλία και την πρώτη «μπρέικ» μπάλα χρησιμοποίησε ο Βαλκούζ στο τέταρτο παιχνίδι για προβάδισμα 3:1 και αμέσως μετά ο Κομεσάνα έκανε «ρε-μπρέικ» και μείωσε σε 3:2. Αφού στο έβδομο παιχνίδι ο Κομεσάνα δεν χρησιμοποίησε μπάλα "break", στο επόμενο παιχνίδι ο Valkuz το έκανε για νέο "break" και προβάδισμα 5:3 και στη συνέχεια συνειδητοποίησε το σερβίς του στο δεύτερο game για 6:3. .

Υπήρχε πολύ μεγαλύτερο σασπένς στο δεύτερο σετ. Στο πρώτο «μαραθώνιο παιχνίδι» ο Βαλκούζ κέρδισε τη δεύτερη μπάλα «μπρέικ» για προβάδισμα 1:0. Όμως στο έκτο game, η Κομεσάνα επέστρεψε το χαμένο σερβίς και ισοφάρισε σε 3:3, που ήταν η αναγγελία για μια σειρά από «μπρέικ». Ο Βαλκούζ προηγήθηκε με 4:3 στο σερβίς του αντιπάλου και ο Κομεσάνα ισοφάρισε επίσης με το σερβίς του αντιπάλου αφαιρέθηκε. Μετά το 4:4, ο Ούγγρος έκανε νέο «μπρέικ» για το 5:4, και η 10η αγωνιστική ήταν στα πρόθυρα «μπρέικ». Ωστόσο, ο Βαλκούζ κατάφερε να σώσει τρεις πόντους «μπρέικ», και στη συνέχεια χρησιμοποίησε το δεύτερο ματς πόιντ για να κερδίσει το σετ με 6:4.

Ο Βαλκούζ είχε 5/9 μπρέικ στο ματς, και η Κομεσάνα 3/8. Για τη νίκη του τουρνουά Challenger 75 Macedonian Open, ο νικητής κέρδισε 75 πόντους και χρηματικό έπαθλο 9.800 ευρώ, ενώ ο φιναλίστ 50 πόντους και 5.820 ευρώ.