Πεπτική ήττα για τη Μακεδονία από τη Νορβηγία στο ξεκίνημα του Μουντιάλ

Φωτογραφία: RFM

Η Εθνική ΠΓΔΜ γνώρισε μια πειστική ήττα από τη Νορβηγία στον πρώτο αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος με 38:27.

Η Νορβηγία ήταν το φαβορί και πριν το ματς, αλλά η γενναία Μακεδονία ξεκίνησε καλά και ήταν άξιος αντίπαλος στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου. Το παιχνίδι ήταν ισόπαλο μέχρι το 9:9 όταν μετά από έναν αποκλεισμό μας από τον Μάρτιν Σεραφίμοφ, η Νορβηγία άρχισε να δείχνει την ποιότητά της.

Τόμισλαβ Τζουγκρινόφσκι που ήταν εξαιρετικός μέχρι εκείνη τη στιγμή τραυματίστηκε στα τελευταία λεπτά του πρώτου αγώνα και ο τραυματισμός του συνέπεσε με την πτώση μας στο παιχνίδι. Αρχίσαμε να αστοχούμε στην επίθεση και η Νορβηγία το τιμώρησε και πήγε στην ανάπαυλα με 18:11.

Σε κανένα σημείο του δεύτερου ημιχρόνου δεν αμφισβητήθηκε το υψηλό πλεονέκτημα της Νορβηγίας, οπότε το μόνο ανοιχτό ερώτημα ήταν με πόση διαφορά θα πανηγύριζαν οι Νορβηγοί. Ήταν ο καλύτερος σκόρερ για τη Μακεδονία Filip Taleski με έξι γκολ, ακολούθησε Dejan Manaskov με πέντε πραγματοποιήσεις, ενώ Filip Kuzmanovski и Κωσταντίν Πετρόφ χτύπησαν τέσσερις φορές.

Η ΠΓΔΜ θα δώσει τον επόμενο αγώνα με την Ολλανδία την Κυριακή στις 18:00, ενώ την Τρίτη θα παίξει με την Αργεντινή επίσης στις 18:00.