U21: Θρίαμβο επί της Αλβανίας σημείωσε η πΓΔΜ στο τουρνουά της Κροατίας

Καλή αρχή για την Εθνική ΠΓΔΜ U21 στο τουρνουά της Κροατίας/φωτογραφία: FFM

Η νεανική Εθνική Μακεδονίας κάτω των 21 ετών σημείωσε νίκη 3:1 απέναντι στην αντίστοιχη επιλογή των Αλβανία στον πρώτο αγώνα του ισχυρού διεθνούς τουρνουά που διεξάγεται στο Saint Martin on Mura της Κροατίας.

Οι εκλεκτοί του εκλέκτορα Ντράγκι Κανατλαρόφσκι Έκαναν σπουδαίο παιχνίδι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Μάριο Ιλιέφσκι έκανε έναν φανταστικό αγώνα και ήταν ο σκόρερ δύο γκολ για την επιλογή μας.

Στο 10ο λεπτό με το γκολ του Μπεράτ Καλκάν, η Μακεδονία προηγήθηκε με 1:0. Ο αντίπαλος κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι στο 31ο λεπτό της συνάντησης μέσα Περάσετε κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ. Οι μικροί μας ποδοσφαιριστές μέσω του Μάριο Ιλιέφσκι είχαν την καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο.

Στη συνέχεια, ο Μάριο Ιλιέφσκι σκοράρει στο 47ο λεπτό, αφού προηγουμένως ήταν εξαιρετικός από τον Λούκα Στανκόφσκι. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 55:3 με όμορφο φάουλ στο 1ο λεπτό. Ο Λουάν Αμπάζι έχασε μια καλή ευκαιρία να αυξήσει το πλεονέκτημα της ΠΓΔΜ.

Στις 21 Σεπτεμβρίου η Εθνική Μακεδονίας κάτω των 26 ετών θα δώσει τον δεύτερο αγώνα της διοργάνωσης απέναντι στην επιλογή των Σαουδική Αραβία.

Μακεδόνια: Marko Alchevski, Antoniot Jankulovski, Christian Tasevski, Andrej Stojchevski, Martin Velichkovic Radulovic, Alex Zlatkov, Dimitar Todoorvski, Berat Kalkan, Arda Okan Kulturan, Luka Stankovski, Mario Ilievski.

Αποθεματικά: Ivan Nikoloski, Hamza Rahmani, Agan Myaki, Reshat Ramadani, Victor Krstevski, Ivan Nikolov, Vane Krstevski, Metodi Maksimov, Luan Abazi, Leonid Ignatov, Aleksandafr Angelkoski, Behar Feta.