Η Todorova κέρδισε το ασημένιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Kickboxing στη Μπούντβα

Οι μακεδόνες kickboxers κέρδισαν τέσσερα μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Μπούντβα/Φωτογραφία: facebook.com/pece.maksam

Οι μακεδόνες kickboxers επιστρέφουν με τέσσερα μετάλλια από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μαθητών και νεανίδων στη Μπούντβα του Μαυροβουνίου.

Η Μία Τοντορόβα κατέκτησε το ασημένιο μετά τον τελικό στην κατηγορία των -65 κιλών. ηττήθηκε από την Pelivan Aysegul (Ρωσία) με σκορ 0:3 και προηγουμένως πανηγύρισε απέναντι στην Doneta Mendziki (Κόσοβο) με 3:0.

Από τους άλλους αγωνιζόμενους, χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η Olgica Oreshkova στο low kick - juniors (-48 kg.) Η οποία έχασε στους ημιτελικούς από τη Ρωσίδα Kristina Iudina με 0:3, στη συνέχεια ο Silvio Mirovski στην K-1 juniors (-57 κιλά) Έφτασε στο χάλκινο μετά τη νίκη επί της Strahinja Savic (Σερβία) με 3:0 και την ήττα του Μολδαβού Maxim Liubin με 0:3.

Τρίτη θέση σε K-1 juniors στην κατηγορία - 71 κιλά. ήταν ο Gorjan Ristovski που θριάμβευσε πρώτος με 2:1 επί του Πολωνού Milos Bogucki, ενώ στα ημιτελικά έχασε από τον Ρώσο Ivan Fedorchuk.

Σε αυτό το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα συμμετείχαν 1163 kickboxers με 1466 αγωνιστικές συμμετοχές από 39 χώρες.