Το TFT δεν μπορούσε να "σπάσει τον πάγο" με κανέναν τρόπο και μετά από πέντε γύρους χωρίς θρίαμβο στην Αδριατική

Οι μπασκετμπολίστες του TFT χάνουν στο πρωτάθλημα ABA 2/φωτογραφία: kfsm.mk

Ο μακεδονικός σύλλογος μπάσκετ TFT и Sloga Kraljevo από τη Σερβία άνοιξε τον πέμπτο γύρο του περιφερειακού διαγωνισμού, δηλαδή τον τρίτο γύρο του «μπαλονιού» στο Σεράγεβο. Η Sloga Kraljevo θριάμβευσε στην πρωτεύουσα της Βοσνίας με 92: 88.

Και οι δύο ομάδες έπαιξαν με πολλές ταλαντώσεις, κυρίως σε επίπεδο αποτελεσμάτων, στο πρώτο ημίχρονο. Ευτυχώς ήταν πολύ λιγότεροι στο παιχνίδι του εκπροσώπου μας, ο οποίος είχε τρεις παίκτες με μεγάλη διάθεση. Στο πρώτο δεκάλεπτο που οι «ασπρόμαυροι» κέρδισαν «μόνο» με 20: 17.

Στο δεύτερο έγινε το ίδιο με τον έμπειρο Κοστόσκι και όλα αυτά με τη ρακέτα τα ακολούθησε άψογα ο Νικολόφ, εκπρόσωπος της εθνικής. Αρκετά για να διαχωρίσετε το TFT σε αρκετές περιπτώσεις σε θετικό οκτώ πόντων, όπως αυτά 41: 33 στα 18 λεπτά. Μετά από 20 λεπτά παιχνιδιού ήταν 44: 39 για την ομάδα του Ταφταλίτζε.

Η ομάδα από το Κράλιεβο έφτασε στο πρώτο της προβάδισμα, εν μέρει η σερβική ομάδα έκανε το 13:7, σε αυτά τα έξι λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου για 52: 51. Αλλά ο Bishop, έστω και για μια στιγμή, επανέφερε το προβάδισμα στο TFT, με πέντε ισοπαλίες (56: 54), και εκείνη την περίοδο του παιχνιδιού, με τριπλό για να κλείσει ο ελαφρώς «ορατός» μέχρι τότε Άντερσον φορ 59: 56.

Είχε TFT και 61: 56 ακολουθούμενη από μεγάλη πτώση στο παιχνίδι τους. Αυτός από το Κράλιεβο έκανε νέα στροφή και προηγήθηκε με το υψηλότερο 77: 70 στη μέση του τελευταίου μέρους. Kostoski και McBrayer βρήκαν τον τρόπο με σουτ τριών πόντων, για να φτάσει το TFT σε ένα νέο "minimum" (86: 85). Όχι όμως στη νίκη, γιατί όταν έπρεπε, και εμπιστεύονται το σουτ για τρεις πάρα πολύ, για το οποίο τελικά τιμωρήθηκαν για την πέμπτη ήττα σε πέντε γύρους που παίχτηκαν.

Κοστόσκι и McBrayer ήταν ο πιο αποτελεσματικός με 20 πόντους έκαστος στο TFT και σημείωσε 16 καλάθια για τη σερβική ομάδα Ο Σιμεούνοβιτς, με 15 Ο Πάουνοβιτς и Θάμνοι μεταξύ δέντρων. Στον πίνακα, η TFT βρίσκεται στη 12η θέση με πέντε βαθμούς, ενώ η Sloga Kraljevo βρίσκεται στην έβδομη θέση με επτά βαθμούς, όσο και η Πέλιστερ στην έκτη θέση.