Superliga: Πειστική η Βαρντάρ κόντρα στην Τικβές, η Αλκαλοϊδ κέρδισε στη Μπίτολα

Φωτογραφία: Denis Dukovski / RK Vardar1961

Η ομάδα του Βαρντάρ ολοκλήρωσε τη δουλειά της στον έκτο γύρο των πλέι οφ της Σούπερ Λιγκ χάντμπολ της πΓΔΜ νικώντας την Τικβές στο «Γιάνε Σαντάνσκι» με 35:25.

Οι φιλοξενούμενοι από το Kavadrci «κράτησαν» στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια στο δεύτερο η Vardar «έβαλε γκάζι» και γρήγορα έκρινε το ματς υπέρ τους. Το πλεονέκτημα των δέκα τερμάτων δημιούργησαν οι κοκκινόμαυροι στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης.

Το πρώτο μέρος έληξε σε ισοπαλία και πήγε στην ανάπαυλα με 15:15. Ωστόσο, στο δεύτερο ακολούθησαν αρκετά σύντομα σερί από τον Βαρντάρ, με τον οποίο εξασφάλισε τη νίκη.

Γκεοργκιέφσκι и Μανάσκοφ με έξι γκολ έκαστος, ήταν οι πιο αποτελεσματικοί και ο Tomovski είχε 14 αποκρούσεις. Χάμζιτς и Simic προηγήθηκαν της Tikvesh με πέντε γκολ έκαστος.

Στον αγώνα που διεξήχθη νωρίτερα, η Eurofarm Pelister 2 εντός έδρας στη Μπίτολα ηττήθηκε από την Αλκαλοϊδ με 30:35. Ήταν οι πιο αποτελεσματικοί στη νικήτρια ομάδα με επτά γκολ έκαστος Μάρτιν Σεραφίμοφ и Μπόζινταρ Ιλιέσκι. Ο Βόσνιος διεθνής ξεχώρισε στο ηττημένο στρατόπεδο Παύλος Πετρόβι. με οκτώ χτυπήματα.

Ο τελευταίος σημερινός αγώνας των πλέι οφ μεταξύ Μπουτέλ και Τίνεξ Προλέτ διεξάγεται στις 18:00.