Superliga: Ο Κουβάρα πρώτος σκόρερ, Βαρντάρ 1961 δεν επέτρεψε αιφνιδιασμό κόντρα στην Κουμάνοβο

Ο Jan Cuvara ήταν ο πιο αποτελεσματικός στον νέο θρίαμβο της RK Vardar 1961/φωτογραφία: facebook.com/rkvardar

Η ομάδα του Βαρδάρ 1961 κατέγραψε ακόμη έναν θρίαμβο στο η Σούπερ Λιγκ χάντμπολ της ΠΓΔΜ αφού θριάμβευσε στην επίσκεψη στο Κουμάνοβο με πειστικό 18-31.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν με το ισόπαλο παιχνίδι στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, στο πρώτο 10λεπτο του αγώνα παίχτηκε γκολ για γκολ εκατέρωθεν.

Στη συνέχεια, η μεγαλύτερη εμπειρία των παικτών του κόουτς Βλάντο Νεντανόφσκι μπήκε στο προσκήνιο και έκανε μια σειρά από γκολ. Στην ανάπαυλα οι Σκοπιανοί «κοκκινόμαυροι» έφυγαν με πλεονέκτημα 11:15.

Στο πρώτο τρίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, η Κουμάνοβο κατάφερε να πλησιάσει στο «μείον δύο» αρνητικά, αλλά στη συνέχεια ακολούθησε ένα ακόμη σερί γκολ του Βαρντάρτσι, 0:6 (13:21) και εδώ είχε ήδη ανακοινωθεί ο νικητής.

Γιαν Τσουβάρα ήταν η πιο αποτελεσματική για τον νικητή με εννέα γκολ, ενώ στην αντίθετη πλευρά πέτυχαν έξι γκολ έκαστος Μρβοβιτς и Ποστολόφσκι. Η Vardar 1961 οδηγεί τον πίνακα στον όμιλο «Α» με μέγιστο 18 βαθμούς, ενώ το Κουμάνοβο είναι προτελευταίο με τρεις βαθμούς.