Στατιστικά: Ο Τζόκοβιτς είναι μάστερ στις ανατροπές πέντε σετ

ΕΠΑ-ΕΦΕ/ΤΟΛΓΑ ΑΚΜΕΝ

Ο χθεσινός αγώνας των 0 κόντρα στον Γιάνικ Σίνερ είναι η έβδομη φορά στην καριέρα του Νόβακ Τζόκοβιτς που επέστρεψε και κέρδισε μετά την ήττα με 2-XNUMX σε σετ. Συνέβη τρεις φορές στο Wimbledon

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς στους προημιτελικούς του Γουίμπλεντον χθες έκανε ανατροπή στον αγώνα με τον Γιανίκ Σίνερ από την Ιταλία και από το 0-2 σε σετ κέρδισε τελικά τον αγώνα με 3-2 (5-7, 2-6, 6-3, 6-2 , 6-2). Με αυτό ο Σέρβος προγραμμάτισε έναν ημιτελικό που θα γίνει την Παρασκευή και αντίπαλός του είναι ο Κάμερον Νόρι από τη Μεγάλη Βρετανία.

Αυτή είναι η έβδομη φορά στην καριέρα του που ο Νόβακ Τζόκοβιτς καταφέρνει να επιστρέψει και να κερδίσει αφού έχασε τον αγώνα με 0-2 σε σετ. Μια τέτοια επιστροφή θεωρείται ένα από τα πιο δύσκολα επιτεύγματα στο τένις, γιατί είναι μεγάλη ψυχική και σωματική προσπάθεια να κάνεις μια επιστροφή μετά την πτώση με 0-2 στα σετ. Αυτό έχει συμβεί στον Νόβακ τρεις φορές στο Wimbledon.

Ο Τζόκοβιτς είχε προηγουμένως τέτοιες ανατροπές στο Wimbledon κόντρα στον Κέβιν Άντερσον στη φάση των 2015 το 2005 και απέναντι στον Γκιγιέρμο Γκαρσία-Λόπεζ το 18 στον δεύτερο γύρο. Τότε ο Νόβακ ήταν XNUMX ετών.

Ο Σέρβος στο Wimbledon έχει παίξει μέχρι στιγμής 11 ματς σε πέντε σετ και η αναλογία νικών-ήττων είναι 10-1. Ο έξι φορές νικητής του Wimbledon έχασε μόνο ένα ματς σε πέντε σετ στο αγγλικό Grand Slam και αυτό ήταν στον τέταρτο γύρο το 2006 κόντρα στον Mario Ancic, όταν ήταν 19 ετών.

Σε ματς πέντε σετ, ο Τζόκοβιτς έχει 37-10 στην καριέρα του. Ο Νόλε κέρδισε τους τελευταίους οκτώ αγώνες σε πέντε σετ που έπαιξε. Ο μόνος παίκτης στην ιστορία του τένις που έχει κερδίσει περισσότερους αγώνες πέντε σετ από τον Νόβακ είναι ο Ρουμάνος Ίλιε Ναστάσε (42-23 νίκες-ήττες).