Ένας Σέρβος διαιτητής αποβλήθηκε από το ποδόσφαιρο για δέκα χρόνια και μένει πίσω από τα κάγκελα για 15 μήνες

Ο Srjaan Pradovi καταλόγισε δύο αμφισβητήσιμα πέναλτι σε έναν αγώνα που είχε μεγάλες πληρωμές / printscreen / youtube

Το Εφετείο του Νόβι Σαντ επικύρωσε την απόφαση αποβολής του πρώην διαιτητή Σρζάν Ομπράντοβιτς από το ποδόσφαιρο για τα επόμενα δέκα χρόνια.

Ο Ομπράντοβιτς «απαγορεύτηκε να ασκεί ποδοσφαιρικές δραστηριότητες στην Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία της Σερβίας». Το Εφετείο επικύρωσε την ετυμηγορία του Ανωτάτου Δικαστηρίου του Νοβ Σαντ στις 26 Μαρτίου, που καταδίκασε τον Σρντιάν Ομπράντοβιτς σε 15 μήνες φυλάκιση.

Ο διαιτητής Σρντιάν Ομπράντοβιτς τέθηκε υπό κράτηση μετά τον αγώνα που διαιτήτευσε η Σπαρτάκ Σουμπότιτσα - Ραντνίτσκι Νις, η οποία έληξε με 2-0 για τους γηπεδούχους, για «χρήση της επίσημης θέσης του και ευνοϊκή δράση προς τους γηπεδούχους».

Ο αγώνας διεξήχθη στις 13 Μαΐου 2018 και οι δύο ομάδες βρίσκονταν στο παιχνίδι για πλασέ στα ευρωπαϊκά κύπελλα, αλλά στα στοιχηματιστήρια θα εγγραφούν μεγάλες πληρωμές για τη νίκη της φιλοξενούμενης ομάδας.
Κατά τη διάρκεια της δίκης, μάρτυρες επιβεβαίωσαν ότι ορισμένα άτομα μπήκαν στα αποδυτήρια των κριτών στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τα δύο γκολ από το σημείο του πέναλτι στο 66ο και στο 79ο λεπτό.