Ο Σβιόντεκ θα υπερασπιστεί τον τίτλο του Ρολάν Γκαρός απέναντι στον Μουχοβά

φωτο: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Ο νούμερο ένα τενίστας στον κόσμο, Ίγα Σβόντεκ θα παίξει για τον τέταρτο τίτλο του Grand Slam στην καριέρα του και τον τρίτο του στο "Ρόλαντ Γκάρος», αφού νίκησε τον Βραζιλιάνο με 6:2, 7:6 (7). Beatriz Haddad Maya σήμερα στον δεύτερο ημιτελικό στο γυναικείο αγώνισμα.

Ο Svyontek θα υπερασπιστεί τον τίτλο από πέρυσι κόντρα στην Karolina Muhova, η οποία στον πρώτο ημιτελικό κέρδισε τη δεύτερη τενίστρια στον κόσμο, Arina Sabalenka.

Η νίκη του Σβιόντεκ, μαζί με την ήττα της Σαμπαλένκα, σημαίνει επίσης ότι η Πολωνή τενίστρια θα παραμείνει στην πρώτη θέση της λίστας της WTA, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του τελικού αγώνα.

Στην αρχή του αγώνα αυτού του ημιτελικού, οι τενίστες αντάλλαξαν ένα μπρέικ, πριν ο Σβιόντεκ ισοφαρίσει τέσσερα γκέιμ και κερδίσει το πρώτο σετ με 6:2.

Ο Hadad Maya έχασε ένα break point στο πρώτο game του δεύτερου σετ, αλλά μετέτρεψε το πρώτο break point στο τρίτο game και προηγήθηκε με 2:1. Ο τενίστας από την Πολωνία αντέδρασε στο έκτο παιχνίδι και ισοφάρισε σε 3:3, έτσι ώστε εκείνο το μέρος του αγώνα να κριθεί σε τάι-μπρέικ, στο οποίο ο Σβιόντεκ ήταν καλύτερος με 9:7.