Κρίμα: Μοιραία τα πέναλτι για τη Σκέντιγια, η ΑΙΚ θα παίξει στα πλέι οφ για την πρόκριση στη Conference League

Φωτογραφία: EPA-EFE / GEORGI LICOVSKI

Οι παίκτες της Shkendija δεν κατάφεραν να προκριθούν στα πλέι οφ για την πρόκριση στη φάση των ομίλων της Conference League αφού απόψε στην Εθνική Αρένα «Todor Proeski» σε ρεβάνς θρίλερ με την ΑΙΚ Στοκχόλμης έχασαν στη διαδικασία των πέναλτι.

Οι δύο αγώνες στον τρίτο προκριματικό γύρο έληξαν με το ίδιο 1:1 και μετά την παράταση των 2x15 λεπτών, το αποτέλεσμα παρέμεινε αμετάβλητο, μετά τον οποίο ο επιβάτης στα πλέι οφ κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, στην οποία οι παίκτες της σουηδικής ομάδας αποδείχθηκαν οι καλύτεροι εκτελεστές των πέναλτι.

Ακόμη και τρεις ποδοσφαιριστές της Σκέντια δεν σκόραραν στη διαδικασία των πέναλτι, οι Ντίτα, Ντόριεφ και ο αρχηγός Χασάνι, που στο κανονικό μέρος του αγώνα ήταν εύστοχος από το σημείο του πέναλτι. Μόνο οι Stojanovski και Tsake ήταν εύστοχοι εκτελεστές πέναλτι. Στην ΑΙΚ, μόνο ο Λάρσον και ο Ρινγκ ήταν ανακριβείς.

Νωρίτερα, στο κανονικό 90λεπτο, το σκορ ήταν 1:1. Η Σκεντίγια προηγήθηκε με το γκολ του Φερχάν Χασάνι στο 22' από το σημείο του πέναλτι ενώ η ΑΪΚ ισοφάρισε μέσω του Αγιάρι στο 56'.