Ο Σκούπι κόντρα στους Βαλκανικούς του Κοσσυφοπεδίου θα κυνηγήσει την πρόκριση στο League of Conferences

Φωτογραφία: Δωρεάν Τύπος / Dragan Mitreski

Απόψε, η πρωταθλήτρια ΠΓΔΜ Shkupi πήρε τον αντίπαλο στα πλέι οφ για την πρόκριση στη φάση των ομίλων στο Conference League, είναι οι Βαλκάνιοι του Κοσσυφοπεδίου που επέζησαν από την επίσκεψη στα Νησιά Φερόε στο Klaxvik και κέρδισαν μετά από καλύτερη απόδοση των πέναλτι.

Η ρεβάνς στο κανονικό μέρος έληξε 2:1 για τον Κλάσκβικ, ο οποίος κατάφερε να ακυρώσει το πλεονέκτημα των Βαλκανίων από το πρώτο ματς (2:3), μετά την οποία έγινε παράταση.

Στην παράταση δεν υπήρξε αλλαγή στο αποτέλεσμα και ο νικητής έπρεπε να κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι όπου οι Βαλκάνιοι αστόχησαν μόνο μία φορά μέχρι που ο Κλάξβικ σκόραρε δύο πέναλτι μέσω των Χόλβαντ και Ντάνιελσεν.

Ο πρώτος αγώνας των play-off θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη στα Σκόπια και ο επαναληπτικός είναι προγραμματισμένος για τις 25 Αυγούστου στην Πρίστινα.

Ο πρώην ποδοσφαιριστής της Vardar, Yasir Asani, σκόραρε δύο φορές για την Kishvarda στον δεύτερο αγώνα με τη Molde, αλλά δεν κατάφερε να εξασφαλίσει μια θέση στα play-offs. Ο Ασανί σημείωσε και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, στο 14ο και στο 29ο λεπτό, αλλά ήταν πολύ λίγο για τον Κισβάρντα να αποκλείσει τον Μόλντε, ο οποίος κέρδισε 0:3 στον πρώτο αγώνα και απόψε έχασε μόλις 2:1.