Ο Skupy έχασε ξανά από το Shamrock, θα παίξει στα playoffs του συνεδριακού πρωταθλήματος

Ο Τσαϊρκάνι συνέχισε το σερί ήττες στην ευρωπαϊκή ποδοσφαιρική σκηνή/Φωτογραφία: FC Shkupi

Η πρωταθλήτρια ποδοσφαίρου της ΠΓΔΜ Shkupi δεν κατάφερε να εξασφαλίσει μια θέση στα πλέι οφ για την πρόκριση στο Europa League μετά την ήττα από τη Shamrock Rovers στον δεύτερο αγώνα του τρίτου προκριματικού γύρου, αυτή τη φορά με 1:2 στο National Arena "Todor Proeski". .

Ο Σκούπι θα έχει άλλη μια ευκαιρία να εξασφαλίσει μια θέση στα Κύπελλα Ευρώπης, θα παίξει στα πλέι οφ για την πρόκριση στη φάση των ομίλων στο Conference League.

Οι παίκτες της Shkupi απόψε δεν κατάφεραν να καλύψουν το έλλειμμα δύο τερμάτων (1:3) από το πρώτο παιχνίδι και έχασαν ξανά από την πρωταθλήτρια Ιρλανδίας.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς γκολ, χάρη στον τερματοφύλακα της πΓΔΜ, Κρίστιαν Ναουμόφσκι, ο οποίος είχε τρεις επεμβάσεις με τις οποίες έσωσε ορισμένα γκολ και ο Σάμροκ δεν κατάφερε να στεφθεί με γκολ το καλύτερο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο κόουτς Γκότσε Σεντλόσκι έκανε τρεις αλλαγές και ο Σκούπι πέρασε επιθετικά, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν κατάφερε να επιστέψει το καλύτερο παιχνίδι με γκολ, αντίθετα έβγαλε τη μπάλα από τα δίχτυα του. Στο 65ο λεπτό, μετά από αντεπίθεση, ο Γκάφνι σούταρε από τα 20 μέτρα περίπου, και η μπάλα χτύπησε στον Αμπντουλάχ και τελικά κατέληξε στα δίχτυα του Ναουμόφσκι.

Οι παίκτες της Shkupi προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, Trapanovski, Kueven. Ο Άλβαρες δεν κατάφερε να σκοράρει, μετά το οποίο έφτασε το πέναλτι στο 85' μέσω του Εμάκου, που έλυσε τα διλήμματα για τον νικητή και τον ταξιδιώτη στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Στην παράταση ο Shkupi μέσω του Adetunji κατάφερε να πετύχει ένα γκολ και να μετριάσει την ήττα.
Στα πλέι οφ για την πρόκριση στη Conference League, ο Skupy θα παίξει τον καλύτερο της μονομαχίας μεταξύ των Βαλκανίων του Κοσσυφοπεδίου και της Klaxvik από τις Νήσους Φερόε.