Ο Sergio Perez θα έχει την pole position στη Σαουδική Αραβία

φωτογραφία: EPA-EFE / STR

Ο οδηγός της Red Bull, Σέρχιο Πέρεθ ήταν ο ταχύτερος στις κατατακτήριες και θα ξεκινήσει από την πρώτη θέση στον αγώνα για Το Γκραν Πρι της Σαουδικής Αραβίας, δεύτερος στο φετινό πρωτάθλημα σε 1 Formula.

Ο Perez σημείωσε χρόνο 1:28.265 λεπτά, 0,155 δευτερόλεπτα ταχύτερος από τον οδηγό της Ferrari, Τσαρλς Λεκλέρκ, ο οποίος θα ξεκινήσει τον αγώνα από την 12η θέση λόγω ποινής για την αντικατάσταση ενός από τα εξαρτήματα της μονάδας ισχύος.

Ακολουθεί ο οδηγός της Aston Martin Φερνάντο Αλόνσο ο οποίος ήταν 0,465 δευτ. πιο αργός και ο Τζορτζ Ράσελ της Mercedes ήταν 0,592 δευτ. πιο αργός και θα ξεκινήσει από την τέταρτη θέση.

Ο οδηγός της Ferrari Carlos Sainz τερμάτισε πέμπτος στα προκριματικά, μπροστά από τον Lance Stroll της Aston Martin και τον Esteban Ocon της Alpin. Στη 10η θέση έφτασαν επίσης οι Lewis Hamilton, Oscar Piastre και Pierre Gasly.

Ο σημερινός παγκόσμιος πρωταθλητής από τη Red Bull, Μαξ Βερστάπεν κυριάρχησε και στις τρεις ελεύθερες προπονήσεις, αλλά στα προκριματικά λόγω βλάβης αυτοκινήτου αναγκάστηκε να παρκάρει στο γκαράζ και θα ξεκινήσει τον αυριανό αγώνα από την 15η θέση.