Αίσθηση στο Παρίσι, άλλο ένα φαβορί για το Roland Garros αποδείχθηκε

φωτο: EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Ο Ιταλός τενίστας Λορέντζο Σονέγκο εξασφάλισε μια θέση στον τέταρτο γύρο του "Ρόλαντ Γκάρος», αφού νίκησε τον έβδομο σπόρο του τουρνουά Grand Slam Αντρέι Ρούμπλεφ με 3:2 στα σετ (5:7, 0:6, 6:3, 7:6, 6:3).

Είδαμε έναν απίστευτο αγώνα στο Παρίσι και δεν υπήρχε καμία ένδειξη ότι ο Ρώσος θα τελείωνε τον διαγωνισμό ήδη στον τρίτο γύρο. Ο Ρουμπλιόφ είχε προβάδισμα 2:0 σε σετ, αλλά ούτε αυτό του ήταν αρκετό για να περάσει στην επόμενη φάση.

Ο Σονέγκο επέστρεψε σταδιακά στο ματς, κέρδισε το τρίτο σετ, μετά στο τάι μπρέικ του τέταρτου ήταν και πάλι καλύτερος από τον Ρουμπλιόφ. Με break στο όγδοο game του πέμπτου σετ κατάφερε να φτάσει ένα βήμα πιο κοντά σε μια μεγάλη νίκη, την οποία επιβεβαίωσε στο επόμενο παιχνίδι και πέτυχε μια από τις μεγαλύτερες νίκες της καριέρας του.

Ο Ιταλός θα παίξει με έναν άλλο Ρώσο για να προκριθεί στα προημιτελικά Karen Khachanov (11 seed) που με 6:4, 6:1, 3:6 και 7:6 (5) απέκλεισε Θανάσης Κοκκινάκης από την Αυστραλία.

Έκπληξη έγινε και στο γυναικείο αγώνισμα, η τρίτη σερί Τζέσικα Πέγκουλα από τις ΗΠΑ έχασε με 2:0 (6:1, 6:3) στο Βέλγιο. Ελίζ Μέρτενς.

Ο Μέρτενς θα παίξει στη φάση των XNUMX Αναστασία Παβλιουσένκοβα που νίκησε την Αναστασία Ποτάποβα με 2:1 (4:6, 6:3, 6:0) στον αγώνα της Ρωσίας.

Έγιναν άλλοι δύο αγώνες, Ντάρια Κασάτκινα (ένατος σπόρος, Ρωσία) κέρδισε πειστικά τον Αμερικανό Πέιτον Στερνς με 6:0 και 6:1, ενώ ο δεύτερος σπόρος της διοργάνωσης, ο Λευκορώσος Αρίνα Σαμπαλένκα δύο φορές με 6:2 θριάμβευσε επί της Ρωσίδας Καμίλα Ραχίμοβα.