Αίσθηση: Η Alkaloid στο ντέρμπι χάντμπολ νίκησε τη Βαρντάρ 1961 στην Αυτοκομάντα

φωτογραφία: RK Alkaloid

Στα πλαίσια των πλέι οφ σε η Σούπερ Λιγκ χάντμπολ της ΠΓΔΜ η σύνθεση του Αλκαλοειδές έκανε μια μεγάλη έκπληξη νικώντας τον νυν πρωταθλητή Βαρδάρ 1961 στην αίθουσα Αυτοκομάντα στις 22:21.

Μετά το πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του προπονητή Kiril Lazarov προηγήθηκαν με 13:10, αν και πριν την ανάπαυλα είχαν μεγαλύτερο πλεονέκτημα (13:6).

Οι «κοκκινόμαυροι» έκαναν σερί 9:2 για να ισοφαρίσουν σε 15:15, και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της συνάντησης προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 20:21.

Τελικά, οι χάντμπολις της Αλκαλοϊδ ήταν πιο ευρηματικοί, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του αντιπάλου και πέτυχαν δύο γκολ στο τέλος για να σημειώσουν μια σπουδαία νίκη.

Τραϊκόφσκι, ο τερματοφύλακας της Αλκαλοϊδ είχε καθοριστική συμβολή στον θρίαμβο με 14 αποκρούσεις, και στους σκόρερ ήταν ο πιο αποτελεσματικός Σεραφίμοφ με επτά γκολ. Στην απέναντι πλευρά Τομόφσκι είχε εννέα επεμβάσεις και πέτυχε επτά γκολ Μανάσκοφ.

Το Σάββατο έγινε άλλος ένας αγώνας, η Eurofarm Pelister 2 εκτός έδρας πανηγύρισε στο Tinels Prolet με 25:26.

Τραπέζι: Vardar 1961 21 πόντοι, Eurofarm Pelister 18, Alkaloid 18, Tikvesh 10, Butel Skopje 7, Eurofarm Pelister 2 7, Tinex Prolet 5, Ohrid 3.