ΣΕΧΑ: Η Βέσπρεμ είναι πολύ μεγάλη «μπουκιά», Ε. Η Πέλιστερ θα παίξει για το χάλκινο στο τουρνουά F4

ΜΙ. Η Πέλιστερ δεν είχε τη δύναμη να αιφνιδιάσει κόντρα στη Βεσπρέμ/Φωτογραφία: instagram.com/rkeurofarmpelister

Η ομάδα του ΜΙ. Πέλιστερ απέτυχε να εκτελέσει ένα κατόρθωμα. Στην πρώτη ιστορική συμμετοχή του Τα τουρνουά F4 στο SEHA Gazprom League, οι «πράσινοι» από την Μπίτολα γνώρισαν βαριά ήττα από Ουγγρική Βέσπρεμ (41:27). Στις εξέδρες στο Zadar E. Η Πέλιστερ είχε την υποστήριξη μιας παρέας φιλάθλων, μέρος του πιστού «Χκεμπαρίου».

Ο αντιπρωταθλητής ΠΓΔΜ ήταν ισόπαλος στα πρώτα πέντε-έξι λεπτά της συνάντησης, αρκετές φορές είχε και είχε το προβάδισμα, και στη συνέχεια σε ισοπαλίες 5:5 ο αντίπαλος άρχισε να παίζει στην εμπειρία, με μια στιβαρή άμυνα και μια σειρά από γρήγορα χτυπήματα στην επίθεση για μια σειρά από 6:2. Στην περίπτωση αρνητικού του 13:9, ο νυν πρωταθλητής έκανε νέο σερί 6:2 φορ 19:11 στον πίνακα αποτελεσμάτων μετά από 20 λεπτά αγώνα, μετά από τα οποία ανακοινώθηκε ήδη ο δεύτερος φιναλίστ.

Στην ανάπαυλα, η Βέσπρεμ προηγήθηκε με 24:16, και στο δεύτερο μέρος έφτασε σε διψήφια διαφορά 29:18. Το θετικό αυξανόταν συνεχώς και το μεγαλύτερο ήταν "συν 16" (40:24) στα 55 λεπτά.

Οι παίκτες του προπονητή Λαρς Γουόλτερ θα πρέπει να αρκεστούν σε αγώνα για την τρίτη θέση στην περιφερειακή διοργάνωση. Αντίπαλος της Πελιστέρτσι την Κυριακή (4 Σεπτεμβρίου) από τις 16.30:XNUMX στη μάχη για το χάλκινο στον μικρό τελικό θα είναι η κροατική Νέξε., ενώ η Veszprém θα παίξει για τον τίτλο της SEHA με PPD Ζάγκρεμπ από τις 19.00.

Και πάλι στο Ζαντάρ θα βρεθούν στον μεγάλο τελικό οι ίδιες ομάδες με πέρυσι. Πέρυσι οι Ούγγροι ήταν καλύτεροι μετά τη διαδικασία των πέναλτι με 4:2. Ο ουγγρικός γίγαντας θα επιτεθεί για τον πέμπτο του τίτλο στην περιφερειακή διοργάνωση, σε μια προσπάθεια να ταιριάξει τον αριθμό των τίτλων με τη Βαρντάρ.