Ο Ρούμπλεφ δεν είχε καμία ευκαιρία: Ο Τζόκοβιτς είναι σίγουρο ότι θα φτάσει στα ημιτελικά του Αυστραλιανού Όπεν

Φωτογραφία: EPA-EFE / JAMES ROSS

νοβακ τζοκοβιτς έπαιξε άλλο ένα κυρίαρχο ματς αφού τον κέρδισε σήμερα Αντρέι Ρούμπλεφ με 3:0 σε σετ και εξασφάλισε τον 10ο ημιτελικό του στο Australian Open.

Ο Νόβακ δεν κυριάρχησε όπως στο προηγούμενο ματς με D Minor, αλλά και πάλι αξιόπιστα και κανονικά, ο Τζόκοβιτς κέρδισε σε δύο ώρες και τρία λεπτά. Ο Τζόκοβιτς ήταν ο πιο πειστικός στο πρώτο σετ, το οποίο κέρδισε με 6:1.

Στο δεύτερο σετ, ο Ρουμπλιόφ κατάφερε να κερδίσει ένα ακόμη παιχνίδι με 6:2, ενώ στο τρίτο έφτασε τα τέσσερα κερδισμένα παιχνίδια, αλλά ήταν αντιληπτό ότι ο Τζόκοβιτς είχε τον έλεγχο του αγώνα.

«Δεν θα μπορούσα να είμαι πιο χαρούμενος με το τένις μου, παίζω πολύ καλά. Θέλω να παίξω σε αυτό το τουρνουά που είναι το πιο ιδιαίτερο για μένα. Κατά καιρούς πρέπει να προσαρμοστείς λόγω του ανέμου, οι θεατές μπορεί να μην το προσέχουν, αλλά το νιώθουμε πολύ στο γήπεδο. Ο Αντρέι είναι μεγάλος αντίπαλος και τον σέβομαι πολύ», είπε ο Τζόκοβιτς μετά το τέλος του αγώνα.

Σε αντίθεση με τα πρώτα ματς στην Αυστραλία, ο Τζόκοβιτς δεν είχε προβλήματα τραυματισμού σήμερα όπως και κόντρα στη Ντε Μινόρ. Στα ημιτελικά, ο Νόβακ περιμένει τη μεγαλύτερη έκπληξη της διοργάνωσης, τον Αμερικανό, Τόμι Πολ.