Ρολάν Γκαρός: Ο Μεντβέντεφ έκανε επιτυχημένο ξεκίνημα, ο Σαποβάλοφ απέκλεισε

Ο επόμενος αντίπαλος του Danil Medvedev θα είναι ο Laszlo Gere / Παρίσι, Γαλλία / 24 Μαΐου 2022 / Φωτογραφία: EPA-EFE / YOAN VALAT

Ο δεύτερος τενίστας στον κόσμο Ντανίλ Μεντβέντεφ τοποθετήθηκε στον δεύτερο γύρο του Grand Slam του Ρολάν Γκαρός.

Σήμερα, ο Ρώσος τον νίκησε κανονικά στο Γαλλικό Όπεν Facundo Banis από την Αργεντινή με 3:0 κέρδισε και τα τρία σετ με αποτέλεσμα 6:2.

Για τον Μεντβέντεφ, που έφτασε στον θρίαμβο σε 100 λεπτά, αυτό ήταν μόλις το δεύτερο ματς στη γη αυτή τη σεζόν. Στον επόμενο γύρο, ο Ρώσος διαγωνιζόμενος θα αγωνιστεί Λάζλο Γκιρ (Σερβία)) που νίκησε τρεις φορές τον Λιθουανό Ricardas Berankis με 6:4.

15 μεταφορείς εξαλείφθηκαν Denis Shapovalov από τον Καναδά που με 6:4, 6:1 και 7:6 (4) έχασε από Ο Δανός Ρούνος Χόλγκερ.

Η βροχή δημιουργεί προσωρινά προβλήματα στους διοργανωτές λόγω των οποίων διακόπτονται οι αγώνες του τουρνουά.

Στο γυναικείο αγώνισμα έχουν τελειώσει μέχρι στιγμής οι μονομαχίες: Andrianjafitrimo - Plishkova 1: 2, Bronzetti - Ostapenko 0: 2, Collins - Tomova 2: 0, Krunic - Rahimova 2: 0 και Korne - Doi 2: 0.