Ρολάν Γκαρός: Ο Τζόκοβιτς εναντίον του νέου «μαθητή» του Γουάιντα

Ο Novak kovokovi είχε ένα εύκολο έργο απέναντι στον Σλοβάκο Alex Molчаan / Παρίσι, Γαλλία / 25 Μαΐου 2022 / Φωτογραφία: EPA-EFE / CHRISTOPHE PETIT TESSON

νοβακ τζοκοβιτς στον δεύτερο γύρο του Ρολάν Γκαρός τον νίκησε σήμερα Άλεξ Μόλτσαν, 38. στη λίστα ATP με 3: 0 (6: 2, 6: 3, 7: 6) σε δύο ώρες και 18 λεπτά. Ο Τζόκοβιτς έπαιξε κόντρα στον πρώην προπονητή του Marjan Vajda που τώρα προπονεί τον νεαρό Σλοβάκο Μολκάν.

Επόμενος αντίπαλος του Σέρβου άσου στον 1/16 τελικό θα είναι ο Σλοβένος Άλιαζ Μπεντένε, 195. στη λίστα της ATP.

Ο τρίτος νικητής είναι ο Aleksandar Zverev έπρεπε να σώσει μια μπάλα αγώνα στη μονομαχία με τον Σεμπάστιαν Μπάεζ. Αν και ο Αργεντινός είχε προβάδισμα 2-0 στα σετ 6:2, 6:4, υπήρξε ανατροπή του Γερμανού που κέρδισε τα επόμενα τρία σετ με 6:1, 6:2 και 7:5.

Επόμενος αντίπαλος του Zverev θα είναι ο Brandon Nakashima (ΗΠΑ) που απέκλεισε τον Ολλανδό Talon Grixpor με 3:0 (7:6, 6:4, 6:2).

Μεγάλη έκπληξη συνέβη στο γυναικείο αγώνισμα, η νικήτρια του «US Open», Έμμα Ραντουκάνου από τη Μεγάλη Βρετανία από τη Λευκορωσία Αλεξάνδρα Σάσνοβιτς που στον τρίτο γύρο θα παίξει με την Angelique Kerber (Γερμανία).

Το τουρνουά Grand Slam στο Παρίσι (Γαλλία) διεξάγεται για χρηματικό έπαθλο 43,6 εκατομμυρίων ευρώ.