Πρώτη νίκη για τους Μακεδόνες βολεϊμπολίστες στο Ευρωπαϊκό Golden League

φωτογραφία: Βόλεϊ Ομοσπονδία Μακεδονίας

Μετά την αρχική ήττα στο Λοτζ της Πολωνίας από την Ουκρανία (0:3), σήμερα στον δεύτερο αγώνα του ομίλου «Β» στο Ευρωπαϊκό Golden League η ομάδα βόλεϊ αντρών της πΓΔΜ στο SC "Boris Trajkovski" με 3:1 σε σετ θριάμβευσε Βέλγιο.

Κερδίσαμε το πρώτο σετ 25:21, οπότε αυξήσαμε το πλεονέκτημα σε 2:0, αφού κερδίσαμε το δεύτερο σετ με 25:23. Οι αντίπαλοι επέστρεψαν μειώνοντας σε 2:1 αφού ήταν καλύτεροι στο τρίτο σετ με 17:25 και στο τέταρτο σετ οι βολεϊμπολίστες μας έλυσαν όλα τα διλήμματα για τον νικητή (25:21).

Ήταν ο καλύτερος στις τάξεις μας Ν. Γκεοργκίεφ με 19 πόντους, ακολούθησε ο Λιάφτοφ που είχε 16 και οι Μίλεφ και Σαβόβσκι σκόραραν από οκτώ.

Στην απέναντι πλευρά, πιο αποτελεσματικός ήταν ο διορθωτής Ρέκερς με 21 πόντους.

Στη δεύτερη αγωνιστική του ομίλου μας, η επιλογή των Ουκρανία με 3:0 την νίκησε Κροατία.

Αυτή τη στιγμή, μετά από δύο γύρους που παίχτηκαν, η Ουκρανία έχει έξι βαθμούς στον πίνακα, το Βέλγιο και η πΓΔΜ έχουν από τρεις και η Κροατία δεν έχει κανέναν.

Στον επόμενο τρίτο γύρο οι εκλεκτοί του εκλέκτορα Joshko Milenkoski θα υποδεχθούν τους Κροάτες στις 3 Ιουνίου στα Σκόπια.