Πρώτη Λίγκα: Η πιο πειστική Μπρεγκάλνιτσα, ο Μιρτσέφσκι για στροφή κόντρα στην Σκεντίγια

Οι "Pandevci" αν και ήταν στο αρνητικό, στο τέλος θριάμβευσαν ενάντια στην τρέχουσα πρωταθλήτρια Shkendija / Φωτογραφία: facebook.com/fcshkendija

Έγιναν οι υπόλοιποι πέντε αγώνες του 10ου γύρου στην Πρώτη Μακεδονική Λίγκα, στις οποίες πανηγύρισαν τρεις γηπεδούχοι ομάδες, ένας εκτός έδρας και ένας αγώνας έληξε ισόπαλος.

Οι πόντοι μοιράστηκαν από τους Struga Trim Lum και Borec (1: 1), το πλεονέκτημα για τους γηπεδούχους έφερε ο Αλβανός διεθνής Κέικ στο ένατο λεπτό. Τα προβλήματα για τους φιλοξενούμενους αυξήθηκαν στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου όταν λόγω δύο κίτρινων καρτών ο Νικολόφσκι αναγκάστηκε να φύγει πρόωρα από το γήπεδο (50`). Αλλά, παρ 'όλα αυτά, οι άνθρωποι του Βέλες κατάφεραν να βγουν αήττητοι στο τέλος, δηλαδή ο Λιούμα σούταρε στο 82'.

Ο Σκούπι με το γκολ του παίκτη από τη Ρουάντα, ο Ρουβατουμπάγιε έφερε θρίαμβο εναντίον της ομάδας του Τίκβες (0: 1) μετά από μισή ώρα παιχνιδιού. Η Πελίστερ παραμένει η μοναδική στο πρωτάθλημα χωρίς θρίαμβο, χάνοντας αυτή τη φορά από τη Ρενόβα (0: 2). Σκόρερ για τους «γύψους» ήταν ο Σελμάνι από το σημείο του πέναλτι (61`) και ο Σεφίτι (72`).

Η πιο πειστική σε αυτόν τον γύρο ήταν η Μπρεγκάλνιτσα, η οποία κέρδισε την ομάδα της Μακεδονίας GP με 4: 0. Ο Αλτιμαρκόφσκι πέτυχε δύο γκολ για τον Στίπ στο 27ο και το 79ο λεπτό, πριν από την ανάπαυλα ο Στογιάνοφ (45 + 2`) ήταν ακριβής από το σημείο του πέναλτι, ενώ ο Βόσνιος Έσκιτς (16`) σημείωσε επίσης γκολ.

Η Ακαδημία Πάντεφ πανηγύρισε επί της Σκεντίγια (2: 1), οι τετοβοί «κοκκινόμαυροι» προηγήθηκαν μετά το πρώτο μέρος με το γκολ του Ντόριεφ (17`). Ο Μιρτσέφσκι φρόντισε για την πλήρη ανατροπή των «Παντέβτσι» στο δεύτερο ημίχρονο στο 77ο και 86ο λεπτό. Χθες, παίχτηκε ο πρώτος αγώνας αυτού του γύρου, μια έκπληξη ετοίμασε ο Σκόγιε, νικώντας τη Ραμποτνίτσκι (0: 1).

Τραπέζι: Shkupi 23 πόντοι, Renova 21, Akademija Pandev 18, Bregalnica 16, Rabotnicki 15, Shkendija 14, Struga Trim Lum 14, Skopje 12, Macedonia GP 10, Borec 8, Tikves 6, Pelister 4.