Ο κανόνας της FIFA είναι ξεκάθαρος: Γιατί ο διαιτητής Βίντσιτς απέκρουσε το γκολ της Μπαρτσελόνα;

Ίντερ - Βαρκελώνη/04 Οκτωβρίου 2022/φωτογραφία: EPA-EFE/MATTEO BAZZI

Το ντέρμπι στο Champions League έπαιξαν χθες η Ίντερ και η Μπαρτσελόνα, φαβορί πριν τον αγώνα ήταν οι παίκτες της Μπαρτσελόνα, αλλά τελικά ήταν η Ίντερ που χάρηκε τη νίκη.

Οι «νεροατζούρι» πανηγύρισαν με ελάχιστο σκορ 1:0 και οι πιο πολυσυζητημένες μετά το ματς είναι οι αποφάσεις του βασικού διαιτητή της αναμέτρησης, Σλάβκο Βίντσιτς. Η πρώτη αμφιλεγόμενη κατάσταση σημειώθηκε στο 67ο λεπτό όταν ο Πέδρι χτύπησε στα δίχτυα της Μπαρτσελόνα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε.

Ο Βίντσιτς απέκρουσε το γκολ λόγω χάντμπολ στον Ανσού Φάτι νωρίτερα στη δράση. Και σύμφωνα με τους κανόνες της FIFA, αυτό είναι το λάθος του Βίντσιτς.

"Το ακούσιο χάντμπολ που προηγείται ενός γκολ από συμπαίκτη του ή μιας ευκαιρίας για γκολ δεν θεωρείται πλέον φάουλ", διαβάζει τη δήλωση.

Εκτός από αυτή την κατάσταση, ο Βίντσιτς εξόργισε τους οπαδούς του καταλανικού συλλόγου με τη στιγμή της παράτασης του διαιτητή του αγώνα, όταν στο 92ο λεπτό δεν αποφάσισε να επιβάλει το σκληρότερο πέναλτι και δεν είδε καν το βίντεο VAR. της επίμαχης στιγμής.