Το τελευταίο 10λεπτο ήταν κακό για τους Μακεδόνες μπασκετμπολίστες κόντρα στη Γερμανία

Την τέταρτη ήττα της στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2023 γνώρισε η ομάδα μπάσκετ της ΠΓΔΜ/φωτογραφία: kfsm.mk

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ της πΓΔΜ έπαιξε τον καλύτερό της εαυτό, 20-25 λεπτά στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2023, αλλά ούτε αυτό ήταν αρκετό για να φτάσει σε ένα συγκλονιστικό αποτέλεσμα, να κερδίσει τη Γερμανία, η οποία θριάμβευσε στα Σκόπια με 47:71 (16 :18 , 19:9, 9:19, 3:25).

Ταιριάξαμε τέλεια με τις Γερμανίδες από την αρχή της συνάντησης. Δείξαμε αρκετά ισομερώς, σωστά στην άμυνα, υπομονετικοί στην επίθεση. Είχαμε μόνο ένα έλλειμμα πόντων στο πέμπτο λεπτό (12:13), μετά τη μετατροπή του Χέμπε. Όμως στα επόμενα δύο, η Γερμανία πέτυχε δύο τρίποντα, και προηγήθηκε με 18:12. Αρκετά για το πρώτο μας τάιμ-άουτ...Και τέσσερις πόντοι μας, για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο, με απόλυτα σταθερό 16:18.

Στο επόμενο ακολούθησε το δικό μας, ίσως το καλύτερο 10λεπτο σε αυτά τα προκριματικά. Μια νέα Μακεδονία εμφανίστηκε στο γήπεδο στο SRC «Καλέ». Οι μπασκετμπολίστες μας ήταν ακόμα πιο σκληροί στην άμυνα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα μεγαλύτερο ποσοστό πραγματοποίησης στην επίθεση. Το νέο μας ατού, η Merit Hempe, λειτούργησε άψογα και ήταν η πιο άξια που στο τελευταίο τετράλεπτο του δεκαλέπτου καταφέραμε να ξεφύγουμε από το ισόπαλο σκορ.

Προηγηθήκαμε με 29:25, μετά με 32:25, οπότε μετά το τρίποντο της Χέμπε, η Μακεδονία έκτισε το υψηλότερο 35:27, με το οποίο έφυγε για τη μεγάλη ανάπαυλα. Κρατήσαμε ό,τι χτίσαμε στο πρώτο ημίχρονο για επτά λεπτά στην τρίτη περίοδο. Στην επόμενη, το φαβορί έφτασε στο ισόπαλο σκορ (41:41), και ήδη στην επόμενη επίθεση, στο προβάδισμα 44:41, το οποίο ακυρώθηκε από την ξεκάθαρα παρακινημένη αρχηγό της ομάδας μας, Τραϊτσέφσκα, με ένα τρίποντο. δείκτης.

Η Γερμανία μπήκε στο τελευταίο 10λεπτο με ελάχιστο προβάδισμα (46:44). Και αντί να διατηρήσουν αυτή την αβεβαιότητα, οι Μακεδόνες μπασκετμπολίστες απέτυχαν, σημειώνοντας μόλις τρεις πόντους και ο αντίπαλος 25.

Η Χέμπε είχε την καλύτερη διάθεση στις τάξεις μας με 20 πόντους και στην αντίθετη πλευρά ο Φίμπιχ πέτυχε 23 καλάθια. Στον πίνακα «Α» το Βέλγιο προηγείται με επτά βαθμούς, όσο και η Γερμανία, η Βοσνία-Ερζεγοβίνη έχει έξι, τρίτη θέση και η ΠΓΔΜ παραμένει στην τελευταία θέση με τέσσερις.