Ο Πετκόσκι είναι ο πρωταθλητής των Βαλκανίων στο τζούντο, ο Μπλαζέφσκι κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο

Ο Μακεδόνας τζουντόκα Ντόριαν Πετκόσκι κατέκτησε την πρώτη θέση στην κατηγορία των -27 κιλών./φωτογραφία: facebook.com/judofederationofmacedonia

Εθνική ομάδα Τζούντο Μακεδονίας αυτό το Σαββατοκύριακο εμφανίζεται σε Pale, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, όπου λαμβάνει χώρα Το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Νέων Πρωτοπόρωνκαι.

Τα χρώματα της χώρας μας υπερασπίζονται σε αυτή τη διοργάνωση οι Dorian Petkoski στην κατηγορία -26 kg, Nemanja Jagaduroski (-34 kg), Amar Bajramoski (-38 kg), Tomi Blazevski (-42 kg), Hamida Drushtinac (-32 kg). ), Emilia Paskoska (-36 kg) και Stefani Mickoska - (52 kg).

Επικεφαλής της επιλογής είναι ο αθλητικός διευθυντής της Ομοσπονδίας Τζούντο της Μακεδονίας Gjorgija Stojanov.

Όπως ανακοίνωσε η ομοσπονδία, Ντόριαν Πετκόσκι είναι πρωταθλητής Βαλκανίων στο τζούντο. Και παρασημοφορήθηκε με μετάλλιο Τόμι Μπλαζέφσκι που κατέκτησε το χάλκινο στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα.

Σε αυτό το πρωτάθλημα συμμετέχουν αγωνιζόμενοι από την Αλβανία, τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη, τη Βουλγαρία, την πΓΔΜ, την Ελλάδα, το Μαυροβούνιο, το Κόσοβο, τη Ρουμανία, τη Σερβία και την Τουρκία.