Νέα ρεκόρ και μοναδικά πανό στον 18ο Viser Skopje Marathon

Πάνω από 8.500 δρομείς από περισσότερες από 47 χώρες του κόσμου γέμισαν τους δρόμους των Σκοπίων με αθλητική ατμόσφαιρα, θετικό πρωινό πνεύμα και αμέτρητα χαμόγελα, που αποτέλεσαν πραγματική έμπνευση για τις επευφημίες κατά τη διαδρομή της πιο μαζικής αθλητικής διοργάνωσης στη Μακεδονία. Αυτή ήταν η ατμόσφαιρα στη 18η διοργάνωση του Μαραθωνίου της Wizz Air των Σκοπίων, ανέφερε ο διοργανωτής στην επίσημη ανακοίνωση μετά την εκδήλωση.

Οι παραδοσιακοί αγώνες αυτού του μαραθωνίου ξεκίνησαν στις 8:00 π.μ. στο κέντρο της πρωτεύουσας, κατά μήκος μιας νέας πίστας, η οποία έλαβε πιστοποιητικό Α από την AIMS και την Παγκόσμια Ομοσπονδία Στίβου, ως σπουδαίο επίτευγμα για την ποιότητα και την αξία αυτής της διοργάνωσης. συμμετοχής σε αυτό. Τερματισμός όλων των αγώνων ήταν η πλατεία «Μακεδονία», η οποία με αυτή την έκδοση έγινε και πάλι ο παραδοσιακός χώρος για το τέλος του Μαραθωνίου της Wizz Air των Σκοπίων.

Στη 18η διοργάνωση του μαραθωνίου της Wizz Air των Σκοπίων, νικητής στον ανδρικό αγώνα είναι ο Onesmus Kiplimo Kiplagat με χρόνο 02:18:19. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Ντάριο Ιβανόβσκι με χρόνο 02:23:07 και το βάθρο συμπλήρωσε ο Νίκολα Ιλιέφσκι με χρόνο 02:43:28.

Στην κατηγορία των γυναικών, η Catherine Cherotich έφτασε πρώτη στον τερματισμό με χρόνο 02:38:48, η Biljana Kiradzhieva τερμάτισε δεύτερη με χρόνο 03:04:49 και η Tamara Popov πήρε την τρίτη θέση με χρόνο 03:23:00. .

- Ο Μαραθώνιος της Wizz Air των Σκοπίων χρόνο με το χρόνο, η συνειδητοποίηση του ρόλου του τρεξίματος και του αθλητισμού στη διατήρηση της υγείας αυξάνεται, και η απόδειξη αυτού είναι οι ολοένα και συχνότεροι δρομείς στους δρόμους που προπονούνται και προετοιμάζονται για τον μαραθώνιο καθ' όλη τη διάρκεια του έτους, καθώς και ο αριθμός των φετινών συμμετεχόντων που ξεπέρασε τους 8500. Στο ίδιο επίπεδο με τους παγκόσμιους μαραθώνιους, -και φέτος με πρωινή διάθεση, η άσφαλτος σε όλα τα Σκόπια έτρεμε με τα βήματα των δρομέων, που κατάγονται από τη Μακεδονία, αλλά και από πολλές χώρες σε όλο τον κόσμο. Στέλνω ειλικρινή συγχαρητήρια σε όλους τους νικητές όλων των αγώνων, καθώς και σε όλους τους συμμετέχοντες και εθελοντές της 18ης διοργάνωσης του Μαραθωνίου της Wizz Air των Σκοπίων, είστε η έμπνευση και η καρδιά αυτής της διοργάνωσης - δήλωσε ο Kire Sinadinovski, διευθυντής του τον Μαραθώνιο της Wizz Air των Σκοπίων.

Ο πρέσβης της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Ένωσης, David Geer, παρευρέθηκε σε αυτήν την αθλητική εκδήλωση και απένειμε τα βραβεία στους πρώτους νικητές αυτής της διοργάνωσης του μαραθωνίου.

Στο αγώνισμα των ανδρών από τους αγωνιζόμενους της πΓΔΜ, ο Ντάριο Ιβανόβσκι έφτασε πρώτος στον τερματισμό με χρόνο 02:23:07, η δεύτερη θέση πήγε στον Νίκολα Ιλιέφσκι με χρόνο 02:43:28, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Mile Baceski. με χρόνο 02:45:29.

Από τις γυναίκες εκπροσώπους της Μακεδονίας, την πρώτη θέση κατέκτησε η Biljana Kiradzieva με χρόνο 03:04:49, τη δεύτερη θέση ανήκε η Tamara Popov με χρόνο 03:23:00 και την τρίτη θέση η Vesna Kiradzieva με ώρα 03:44 :09.

Ο καλύτερος στον ημιμαραθώνιο στο αγώνισμα των ανδρών και στην κατηγορία των αθλητών της πΓΔΜ είναι ο Zhan Toshev με χρόνο 01:11:56, ο Ivan Peshovski τερμάτισε στη δεύτερη θέση με χρόνο 01:13:24, ενώ στην τρίτη θέση στον Atanas Anchevski με χρόνο 01:13:45. Νικήτρια του ημιμαραθωνίου στις γυναίκες και με νέο ρεκόρ διαδρομής είναι η Adriana Pop Arsova με χρόνο 01:16:12, το βάθρο γέμισε η Gresa Bakraci από το Κοσσυφοπέδιο με χρόνο 01:22:54 στο δεύτερο. θέση και η Miljana Ristic με χρόνο 01:28:01 στην τρίτη θέση.

Στο γυναικείο αγώνισμα από τις αθλήτριες του ημιμαραθωνίου της πΓΔΜ, η Adriana Pop Arsova κατέλαβε την πρώτη θέση με χρόνο 01:16:12, η ​​Miljana Ristic τερμάτισε στη δεύτερη θέση με χρόνο 01:28:01 και η Marina Domazetovska τερμάτισε τρίτη. μέρος με χρόνο 01:33. :54. Φέτος, η δήμαρχος της πόλης των Σκοπίων, Danela Arsovska, τίμησε τους νικητές του ημιμαραθωνίου με τα μετάλλια που τους άξιζαν.

Νικητές του συντομότερου αγώνα σε μήκος, 5 km, ήταν ο Grigorian Nikovski σε χρόνο 00:17:00 στο αγώνισμα των ανδρών, δεύτερος ήταν ο Jovan Kostovski σε χρόνο 00:17:23 και τρίτος ο Hristijan Taneski στο χρόνο 00:17:36, ενώ από τις κυρίες η νικήτρια Odeta Belegu με χρόνο 00:20:07 ανέβηκε στο βάθρο από την Irma Hajdari σε χρόνο 00:20:21 και τη Magdalena Stankovska σε χρόνο 00:20:36.

Ο πρόεδρος του Οργανισμού Νεολαίας και Αθλητισμού Naumce Mojsoski απένειμε τα βραβεία στους καλύτερους δρομείς του αγώνα των 5 χλμ.

- Είναι σημαντική επιτυχία η διοργάνωση μιας αθλητικής διοργάνωσης αυτής της βαθμίδας, η οποία με αυτή την έκδοση επαναφέρει σιγά σιγά τον αριθμό των συμμετεχόντων πριν από την πανδημία. Φέτος αφιερώνουμε αυτόν τον μαραθώνιο προς τιμήν του προέδρου της Αθλητικής Ένωσης, Gjorgi Kuzmanovski, ο οποίος, αν και μας άφησε λίγες μέρες πριν τον μαραθώνιο, η αφοσίωση, το έργο και ο ρόλος του ως το κύριο κίνητρο για τη διατήρηση και την προώθηση των αθλητικών αξιών, - για κάθε χρόνο αυτή η διοργάνωση να αυξάνεται και να προοδεύει όλο και περισσότερο, θα μνημονεύεται ως μοναδικό παράδειγμα για όλες τις γενιές - δήλωσε η Gordana Nikolovska από την Αθλητική Ένωση των Σκοπίων.

Οι διοργανωτές του Μαραθωνίου της Wizz Air των Σκοπίων υπενθύμισαν στους παρευρισκόμενους τη σημασία της καλλιέργειας της αγάπης για το τρέξιμο και για μια υγιή ζωή και παράλληλα, με αθλητικό χαιρετισμό, ευχαρίστησαν και συνεχάρη όλους τους νικητές και συμμετέχοντες, καθώς και κάθε εθελοντής της φετινής διοργάνωσης του μαραθωνίου, η βοήθεια του οποίου κάθε χρόνο είναι αναντικατάστατη και κάνει τη διαφορά σε μια ακόμη πιο επιτυχημένη διοργάνωση αυτής της αθλητικής διοργάνωσης.

Ο Viz Air Skopje Marathon διοργανώνεται από την Ένωση Αθλητισμού Σκοπίων, σε συνεργασία με τον Αθλητικό Όμιλο "Rabotnicki" από τα Σκόπια, το Υπουργείο Εσωτερικών είναι συνεργάτης του μαραθωνίου και όπως κάθε χρόνο, αυτή η πιο μαζική αθλητική διοργάνωση είναι υπό την την αιγίδα του Δήμου των Σκοπίων, της Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του Οργανισμού Νεολαίας και Αθλητισμού.

Τα παραδοσιακά βραβεία για το καλύτερο banner, καθώς και για την καλύτερη φωτογραφία, στο πλαίσιο ενός από τα πιο διασκεδαστικά μέρη του μαραθωνίου, θα ανακοινωθούν τελικά στην επίσημη fan page της Wizz Air Skopje Marathon στο κοινωνικό δίκτυο Facebook.