Ο Νόβακ Τζόκοβιτς γράφει ιστορία, κατακτώντας το Australian Open για δέκατη φορά

φωτογραφία: EPA-EFE/JOEL CARRETT

Ο καλύτερος τενίστας στον κόσμο νοβακ τζοκοβιτς κέρδισε το 10ο τρόπαιο στο Αυστραλιανό Όπεν αφού νίκησε τον Έλληνα στον τελικό Στέφανος Τσιτσιπάς με 3:0 στα σετ (6:3, 7:6, 7:6). Ο αγώνας κράτησε δύο ώρες και 53 λεπτά.

Ο Σέρβος τενίστας ξεκίνησε τον αγώνα με πολλή ενέργεια και ευκολία στην κίνηση, επέτρεψε στον Έλληνα μόνο δύο παιχνίδια, ενώ έκανε λιγότερα αδιόρθωτα λάθη από τον Τσιτσιπά.

Έκανε μπρέικ στο τέταρτο game, οπότε ο Τζόκοβιτς κέρδισε σημαντικό πλεονέκτημα στο υπόλοιπο του αγώνα.Σε αντίθεση με το πρώτο, το δεύτερο σετ ήταν πολύ πιο συναρπαστικό.

Αν και οι ολιγόλεπτες ανταλλαγές συνεχίστηκαν, ο Τσιτσιπάς αυτή τη φορά δεν επέτρεψε ούτε ένα break στον φανερά νευρικό Τζόκοβιτς.

Κάποια στιγμή ο Νόλε μπήκε σε μικρή φραστική σύγκρουση με τον προπονητή του Γκόραν Ιβανίσεβιτς, μετά την οποία έπαιξε λίγο καλύτερα, έσωσε σετ του Τσιτσιπά και οδήγησε το ματς σε τάι μπρέικ.

Και εκεί, μπρέικ για μπρέικ, ακόμη και επτά, τέσσερα υπέρ του Τζόκοβιτς που κατάφερε να κερδίσει το δεύτερο σετ με πολύ δράμα.

Το τρίτο ξεκίνησε με ένα μπρέικ εκατέρωθεν, ο Σέρβος στην ανταλλαγή των χτυπημάτων περίμενε υπομονετικά την κατάλληλη στιγμή για να επιτεθεί, αλλά ο Τσιτσιπάς δεν ενέδωσε, οπότε είδαμε άλλο ένα τάι μπρέικ στο οποίο ο Νόβακ έδειξε ξανά την ψυχική του δύναμη και σχετικά κέρδισε εύκολα πλεονέκτημα έναντι του Τσιτσιπά .

Στη συνέχεια ο Έλληνας έσωσε τρία ματς πόιντ, αλλά δεν μπόρεσε να σώσει το τέταρτο, κι έτσι ο Τζόκοβιτς κέρδισε το τάι μπρέικ με 7:5.

Ο καλύτερος Σέρβος τενίστας έχει κερδίσει το Australian Open 10 φορές ρεκόρ, δηλαδή δεν έχει ηττηθεί ποτέ στην αρένα «Rod Laver» σε αγώνα τίτλου.

Με αυτόν τον θρίαμβο, ο Τζόκοβιτς κατέκτησε τον 22ο τίτλο Grand Slam στην καριέρα του, ισοφαρίζοντας τον μεγάλο του αντίπαλο Ραφαέλ Ναδάλ. Μαζί με τη νίκη επί του Τσιτσιπά, ανέκτησε την πρώτη θέση στη λίστα του ATP μετά την υπέρβαση του Κάρλος Αλκαράζ.