Ακόμα και ο Τόμι Πολ δεν ήταν απειλή: Ο Τζόκοβιτς προγραμμάτισε τελικό με τον Τσιτσιπά!

Φωτογραφία: EPA-EFE/JOEL CARRETT

νοβακ τζοκοβιτς έπαιξε άλλο ένα σπουδαίο ματς και με 3:0 (7:5 6:1, 6:2) σε σετ σε δύο ώρες και 20 λεπτά αγώνα ήταν καλύτερος από τον Αμερικανό Τόμι Πολ που έκανε μια μεγάλη έκπληξη φτάνοντας στα ημιτελικά.

Λαμβάνοντας υπόψη το πώς έπαιξε ο Τζόκοβιτς D Minor и Ρούμπλεφ , ο Σέρβος τενίστας θεωρήθηκε μεγάλο φαβορί στο σημερινό ματς και δικαίωσε αυτόν τον ρόλο. Ο Paul κράτησε σήμερα μόνο στο πρώτο σετ όταν κέρδισε πέντε παιχνίδια, αλλά στη συνέχεια ο Τζόκοβιτς κέρδισε το σετ με μπρέικ στο 12ο game.

Το δεύτερο σετ έφερε ένα πολύ πιο πειστικό παιχνίδι στον Τζόκοβιτς και ο Αμερικανός κέρδισε το μοναδικό παιχνίδι όταν ο Νόβακ προηγήθηκε με 5:0. Ανάλογη ήταν η κατάσταση και στο τρίτο, όπου ο Τζόκοβιτς του επέτρεψε ένα ακόμη παιχνίδι.

Στον 10ο τελικό του την Κυριακή, ο Τζόκοβιτς θα παίξει με τον Έλληνα τενίστα Στέφανος Τσιτσιπάς που προηγουμένως τον νίκησε Κάρεν Χατσάνοφ.